Сертић: Стаклара измирује дугове за гас, ускоро и за струју
Министар привреде Жељко Сертић изјавио је данас да Српска фабрика сткла (СФС) Параћин измирује дугове за гас Србијагасу, а "за два три дана имаћемо и динамику испате дуговања за струју".
- Стаклара је кренула да измирује дугове, што је веома важно, свака компанија која ради, без обзира на тип власништва, или је у процесу реструктурисања и приватизације, мора да измирује обавезе према држави и компанијама које ју снабдевају репродукционим материјалима и енергентима, објаснио је Сертић.
Он је новнарима у Фабрици каблова у Јагодини, објаснио да је ослобађањем дуга према Србијагасу "остављена могућност да Србијагас повуче гаранције које је имао у роби која је била заробљена у складиштима СФС".
"То ће бити свеж капитал са којим ће Стаклара моћи да настави да ради", рекао је Сертић.
За државу је најважније да СФС настави да ради, да извози, да плаћа обавезе држави да нема дугова према јавним предузећима, оценио је Сертић.
Српска фабрика стакла запошљава 850 радника, а од укупно 700 милиона дуга за гас платила је 260 милиона динара и у току је разговор о репрограму дуговања Електропривреди за струју од око 250 милиона динара.
На питање новинара како оцењује учинак приватизације Сертић је истакао да од 2008. године ниједна фирма није приватизована и да би било преоптимистично очекивати да ће приватизација преосталих предузећа успети за годину дана.
"Мене и чланове Владе то не изненедајује, не изненађује досадашњи учинак приватизације и продаја 22 медијске куће и само једног од око 500 предузећа", рекао је он.
"Слаб учинак приватизације није изненађење, то су изјављивали сви у Влади и ја последњу годину дана. То је нешто што се очекивало и ја тај процес не називам приватизацијом, већ завршном фазом приватизације, јер она подразумева некада и непопуларне мере посто је ситауација изузетно тешка", истакао је Сертић.
Када је реч о Јагодинској пивари, другој фирму уз "Каблове" у реструктурисању, он је истакао да је у току план реорганзације који треба бити презентован суду и након тога ћемо имати одлуку дали је тај план одржив.
"Искерено се надам, таквог је мишљења и председник Скупштине града Јагодине Драган Марковић - Палма, да ћемо и ту успети да направимо пословни ниво у таквом стању да је могуће испоштовати текуће обавеза према радницима али и према добављачима, државним органима и компанијама, а са друге старне ће се сервисирати део дуга који постоји", рекао је Сертић.
(Танјуг)
Јумко се успешно припрема за приватизацију
Сертић је оценио током посете фабрици Јумко у Врању да се то предузеће опоравља и да се успешно припрема за приватизацију.
Сертић је најавио да ће се у наредна три месеца министарство интензивно разговарати са представницима иностраних компанија које су заинтересоване за куповину Јумка.
"Један од партнера, а има их више, који је веома заинтересован за Јумко је из Турске. Не бих о имену, али могу да кажем да се ради о великој компанији која може озбиљно да промени будућност не само Јумка већ читавог града, казао је Сертић.
У Јумку тренутно ради 1.500 радника а просечна плата која се исплаћује из реалних прихода је 19.500 динара.
Директор Јумка Горан Ђорђевић подсетио је да су сви погони те фирме до пре годину и по дана били затворени а да је захваљујући Влади Србије поново обновљена производња. Поред тога та компанија већ има уговорене послове за годину дана.
"Држава и влада нама омогућавају да приступимо пословима, да узмемо неке послове који су битни за јавна предузећа. То нам омогућава да фабрика живи и ради пуним капацитетом и да плате исплаћујемо из реалних прихода, оценио је директор Јумка.
Министар Сертић је критиковао однос појединих локалних самоуправа, које не желе да се укључе и помогну процес приватизације фирми којима држава помаже. Као пример навео је локалну самоуправа у Врању која није превише заинтересована за ревитализацију Јумак и Симпа.
"Ако је већ Скупштина Србије донела одлуку да помогне овим предузећима и да да рок од годину дана за њихово реструктуирање, онда и локалне самоуправе треба да то подрже јер је у њиховим интересу да имају хиљаду или две хиљаде нових радних места. Ми ћемо новим Законом о улагањима да направимо и законски оквир како ће локалне самоуправе да учествују у реализацији послова. Локална самоуправа не може да седи по страни и да каже да је републичка власт крива за све, нагласио је Сертић.
Након посете Јумку министар привреде је у згради Пчињског округа разговарао са привредницима југа Србије.
(Танјуг)