Sertić: Staklara izmiruje dugove za gas, uskoro i za struju
Ministar privrede Željko Sertić izjavio je danas da Srpska fabrika stkla (SFS) Paraćin izmiruje dugove za gas Srbijagasu, a "za dva tri dana imaćemo i dinamiku ispate dugovanja za struju".
- Staklara je krenula da izmiruje dugove, što je veoma važno, svaka kompanija koja radi, bez obzira na tip vlasništva, ili je u procesu restrukturisanja i privatizacije, mora da izmiruje obaveze prema državi i kompanijama koje ju snabdevaju reprodukcionim materijalima i energentima, objasnio je Sertić.
On je novnarima u Fabrici kablova u Jagodini, objasnio da je oslobađanjem duga prema Srbijagasu "ostavljena mogućnost da Srbijagas povuče garancije koje je imao u robi koja je bila zarobljena u skladištima SFS".
"To će biti svež kapital sa kojim će Staklara moći da nastavi da radi", rekao je Sertić.
Za državu je najvažnije da SFS nastavi da radi, da izvozi, da plaća obaveze državi da nema dugova prema javnim preduzećima, ocenio je Sertić.
Srpska fabrika stakla zapošljava 850 radnika, a od ukupno 700 miliona duga za gas platila je 260 miliona dinara i u toku je razgovor o reprogramu dugovanja Elektroprivredi za struju od oko 250 miliona dinara.
Na pitanje novinara kako ocenjuje učinak privatizacije Sertić je istakao da od 2008. godine nijedna firma nije privatizovana i da bi bilo preoptimistično očekivati da će privatizacija preostalih preduzeća uspeti za godinu dana.
"Mene i članove Vlade to ne iznenedajuje, ne iznenađuje dosadašnji učinak privatizacije i prodaja 22 medijske kuće i samo jednog od oko 500 preduzeća", rekao je on.
"Slab učinak privatizacije nije iznenađenje, to su izjavljivali svi u Vladi i ja poslednju godinu dana. To je nešto što se očekivalo i ja taj proces ne nazivam privatizacijom, već završnom fazom privatizacije, jer ona podrazumeva nekada i nepopularne mere posto je sitauacija izuzetno teška", istakao je Sertić.
Kada je reč o Jagodinskoj pivari, drugoj firmu uz "Kablove" u restrukturisanju, on je istakao da je u toku plan reorganzacije koji treba biti prezentovan sudu i nakon toga ćemo imati odluku dali je taj plan održiv.
"Iskereno se nadam, takvog je mišljenja i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković - Palma, da ćemo i tu uspeti da napravimo poslovni nivo u takvom stanju da je moguće ispoštovati tekuće obaveza prema radnicima ali i prema dobavljačima, državnim organima i kompanijama, a sa druge starne će se servisirati deo duga koji postoji", rekao je Sertić.
(Tanjug)
Jumko se uspešno priprema za privatizaciju
Sertić je ocenio tokom posete fabrici Jumko u Vranju da se to preduzeće oporavlja i da se uspešno priprema za privatizaciju.
Sertić je najavio da će se u naredna tri meseca ministarstvo intenzivno razgovarati sa predstavnicima inostranih kompanija koje su zainteresovane za kupovinu Jumka.
"Jedan od partnera, a ima ih više, koji je veoma zainteresovan za Jumko je iz Turske. Ne bih o imenu, ali mogu da kažem da se radi o velikoj kompaniji koja može ozbiljno da promeni budućnost ne samo Jumka već čitavog grada, kazao je Sertić.
U Jumku trenutno radi 1.500 radnika a prosečna plata koja se isplaćuje iz realnih prihoda je 19.500 dinara.
Direktor Jumka Goran Đorđević podsetio je da su svi pogoni te firme do pre godinu i po dana bili zatvoreni a da je zahvaljujući Vladi Srbije ponovo obnovljena proizvodnja. Pored toga ta kompanija već ima ugovorene poslove za godinu dana.
"Država i vlada nama omogućavaju da pristupimo poslovima, da uzmemo neke poslove koji su bitni za javna preduzeća. To nam omogućava da fabrika živi i radi punim kapacitetom i da plate isplaćujemo iz realnih prihoda, ocenio je direktor Jumka.
Ministar Sertić je kritikovao odnos pojedinih lokalnih samouprava, koje ne žele da se uključe i pomognu proces privatizacije firmi kojima država pomaže. Kao primer naveo je lokalnu samouprava u Vranju koja nije previše zainteresovana za revitalizaciju Jumak i Simpa.
"Ako je već Skupština Srbije donela odluku da pomogne ovim preduzećima i da da rok od godinu dana za njihovo restruktuiranje, onda i lokalne samouprave treba da to podrže jer je u njihovim interesu da imaju hiljadu ili dve hiljade novih radnih mesta. Mi ćemo novim Zakonom o ulaganjima da napravimo i zakonski okvir kako će lokalne samouprave da učestvuju u realizaciji poslova. Lokalna samouprava ne može da sedi po strani i da kaže da je republička vlast kriva za sve, naglasio je Sertić.
Nakon posete Jumku ministar privrede je u zgradi Pčinjskog okruga razgovarao sa privrednicima juga Srbije.
(Tanjug)