few clouds
-1°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Краљица Елизабета од данас монарх са најдужом владавином

09.09.2015. 10:46 13:33
Пише:

ЛОНДОН: Краљица Елизабета Друга данас ће, у поподневним сатима, постати британски суверен са најдужом владавином, пошто ће претећи рекорд њене чукунбабе краљице

Викторије која је владала 63 године и седам месеци.

Око 17.30 часова по локалном времну, краљица Елизабета (89) ће бити на престолу 23.226 дана 16 часова и 30 минута, пренео је Би-Би-Си.

Британски премијер Дејвид Камерон је изјавио да ће милиони Британаца славити овај историјски моменат.

"У последњих 63 године, њено Височанство је била стуб стабилности у свету који је доживљавао сталне промене, а због њене несебичне посвећености послу диве јој се не само у Британији, већ и широм света", навео је Камерон, пренео је АП.



Бакингемска палата обележила је овај догађај објављивањем званичне фотографије краљице коју је забележила Мери Макартни, ћерка Пола Макартнија.

За време њене владавине Британија је променила 12 премијера - од Винстона Черчила, кога је затекла на тој позицији 1952,   када је у 25. години ступила на британски престо, до Дејвида Камерона.

Док је Черчил својевремено служио у војсци Елизабетине чукунбабе, краљице Викторије, када се родио садашњи британски премијер Камерон 1966. године, она је владала већ 14 година.



Британска краљица је досад провела укупно 10 часова читајући тзв. "краљичин говор" сваке године на отварању парламента.

Она је такође упутила британском народу 56 божићних порука, чије емитовање на телевизији многе породице не пропуштају после божићног ручка.

Краљица је досад учинила 97 државних посета, од којих је прва била у Норвешку 1955, а последња у Немачку, у јулу. Интересантно је да, упркос тим путовањима, британска краљица не поседује пасош.

За време владавине Елизабете II у просеку је 50.000 људи годишње позивано на баштенске забаве, вечере и друге догађаје којима је била домаћин.

Британска краљица је провела и 67 година у браку са принцом Филипом, о коме каже да представља њену "снагу и потпору". Овај пар је у браку од 20. новембра 1947 године.



Најдуже владајући живи монарх у свету ипак није британска краљица, него краљ Тајланда Бумибол Адуљадеџ који влада шест година дуже од Елизабете.

У време када је Елизабета II ступила на престо Британија се још увек постепено опорављала од пустошења у Другом светском рату.

Краљевска породица се могла видети само у филмским журналима и у званичним приликама, док се данас њене фотографије објављују на Твитеру, а Бакингемска палата је отворена за посетиоце.



Промене које су се догодиле за време владавине Елизабете II су пре биле еволуционе него револуционарне, али нису увек текле глатко, оцењују медији.

Документарац "Краљевска породица" из 1969. је према неким тадашњим коментарима, био штетан за "мистику монархије", а краљичина ћерка, принцеза Ана, га је касније окарактерисала као "рђаву идеју".



Бракови троје од четворо деце Елизабете II су доживели неуспех, а таблоиди су нарочито пратили несугласице принца Чарлса и покојне принцезе Дајане.

Британска краљевска породица данас плаћа порез као сваки британски грађанин. Елизабета је 1997. морала да се опрости од краљевске јахте која јој је била вема драга, а тадашња тек изабрана лабуристичка влада није била спремна да одобри плаћање нове. То је била једина прилика у којој је јавност могла да види сузе у очима британске краљице.



Највећа криза Елизабетине владавине је наступила када је њена изузетно популарна снаја, принцез Дајана, погинула у аутомобилској несрећи у Паризу, након чега су уследиле бројне критике медија што је краљица након несрећа наставила свој сезонски боравак у дворцу Балморал, у Скотској.

Отад је, међутим, краљевска породица уложила доста труда на поправљању свог имиџа, док је истовремено вера Британаца у изабране политичаре опадала.

По речима једног аналитичара "какав год да је лични рејтинг краљице данас, бољи је него рејтинг политичких лидера".

Он констатује како Британци постепено све више цене то што је Елизабета II увек остајала иста, обављала своје дужности и нерадо се мешала у ствари изван свог делокруга.

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар