Јавна расвета прија градском буџету
СОМБОР: У покушају да ухвати прикључак на савремене трендове уштеде енергије, Сомбор је био домаћин скупа на којем су представљени регионални програми енергетске ефикасности
које спроводи Европска банка за обнову и развој (ЕБРД). Формални домаћин је био градски већник за комуналну област Мирослав Ковачић, а поред надлежних из одељења за комуналне послове, управе, финансија и образовања Градске управе града Сомбора, састанку су присуствовали чланови Канцеларије за локални економски развој, директори и представници ЈКП „Водоканал“, ЈКП „Зеленило“, ЈКП „Чистоћа“, као и ЈП „Дирекција за изградњу града“.
Окупљенима се, као представник ЕБРД-а, обратио Зоран Капор, заменик вође пројекта, који је представио основне карактеристике регионалних програма енергетске ефикасности. Капор је навео да је град Сомбор у претходном периоду учествовао у попуњавању упитника о идентификацији пројеката енергетске ефикасности, након чега је утврђено да у Сомбору постоји значајан потенцијал за уштеду енергије и финансијских средстава.
- По проценама стручних тимова у домену јавне расвете могуће је остварити највеће уштеде електричне енергије, па ће то питање бити у фокусу сарадње града Сомбора и ЕБРД-а. Томе доприноси Правилник о јавно-приватном партнерству, који је недавно усвојило Министарство рударства и енергетике, а који омогућава ефикасније пословање, као и техничку сарадњу између локалне самоуправе и других институција – казао је Капор.
Да у Сомбору има простора за значајне уштеде енергије, па самим тим и новца, у јавној расвети доказује не тако давно успешно аплицирање Развојне агенције града Сомбора на конкурс Покрајинског секретаријата за енергетику и минералне сировине, покренут са намером доделе бесповратних подстицајних средстава за суфинансирање пројеката штедљиве јавне расвете. Укупна вредност тадашњег пројекта је била 1,7 милиона динара, при чему је локална самоуправа морала да обезбеди половину средстава предвиђених за радове реконструкције јавне расвете на Тргу Цара Лазара, од Венца Радомира Путника до Трга Светог Тројства, када је замењено 28 светиљки. Такозвана „лед“ расвета је већ показала своје предности, јер поред тога што је далеко економичнија и штедљивија, њену све већу примену подстиче и чињеница да је дуговечнија, али и еколошки прихватљивија, с обзиром на то да не садржи штетне материје попут живе и олова.
Бригу о јавној расвети у Сомбору, својевременом скупштинском одлуком, је преузело ЈКП „Зеленило“, а у неколико претходних година је у својим плановима овдашња Дирекција за изградњу града имала велика улагања управо у такве пројекте.
М. Миљеновић
Револуција у ЛЕД-у
У ситуацији када светску потрошњу електричне енергије са 19 одсто учешћа оптерећује управо расвета, не чуди напор научника да у релативно новом пољу ЛЕД расвете остваре што већу уштеду. Тако је недавно гигант „Филипс“ избацио на тржиште свој најновији изум, назван ТЛЕД сијалица, која производи рекордних 200 лумена високо квалитетне беле светлости по вату, што је чини два пута ефикаснијом од досасашњих сијалица уз два пута мањи утрошак електричне енергије.