Све учесталија алергија на сунце
Да топли сунчеви зраци некоме могу да задају невоље, тешко је поверовати, али је чињеница да се у данашње време више говори о последицама боравка на сунцу,
него о његовим лековитим дејствима на нашу кожу. Тако је све чешћа појава алергије на сунце која се јавља у првим топлим данима и траје све док су температуре високе.
Како смо сазнали у Дому здравља “Нови Сад”, све је више посета лекару у летњим месецима, јер је утицај УВ зрачења на кожу интензивнији због оштећеног атмосферског омотача који више није у стању да их задржи.
Ова алергија се најчешће јавља на пределима коже који су иначе мање изложени сунцу, а то су деколте, унутрашња страна подлактица и подколенице. Симптоми су осип, црвенило, пликови праћени јаким сврабом, а карактеристично је да се ова алергија јавља неколико сати од излагања коже сунцу, али и престаје веома брзо.
Најподложнији алергији на сунце су људи светле пути и жене, али пре свега особе које су склоне алергијским реакцијама или имају породичну предиспозицију, односно “наследе” алергију. Због учестале појаве осетљивости на сунчеве зраке, велика је дилема родитеља у којој мери смеју да излажу своју децу сунцу и какву заштиту да користе.
Како нам је рекла начелница педијатрије Дома здравља “Нови Сад” др Весна Вулековић, увек је препорука за родитеље да децу млађу од годину дана не излажу директно сунцу.
- За старију децу је препоручљиво коришћење крема са високим фактором заштите од УВ-а и УВ-б зрака, ношење капа, шешира и боравак под сунцобраном на плажи – рекла је др Вулековић и додала да су веома значајни витамини А и Е, затим Б комплекс, као и бетакаротен - Ови витамини у исхрани помажу кожи да ојача и боље се брани од УВ зрачења.
Треба имати на уму и да ове алергије нису увек узроковане само УВ зрацима, већ се могу јавити и због састојака козметичких препарата као што су креме, дезодоранси и шминка. Зато лекар проверава тачне узроке алергије, а потом одлучује о потребној терапији. Некада је довољно не излагати се сунцу у периоду најјачег зрачења, тачније од 11 до 15 часова, али са појавом оспе, свраба, пликова и отока на кожи прибегава се хлађењу коже захваћене променом, давању лекова против алергија и одговарајућим кремама.
Ове алергије настају као одговор имуног система који неке компоненте осунчане коже препознаје као страна тела, због чега креће имуни одговор у виду алергијских реакција. Зато је нарочито важно заштити бебе и малу децу чија је кожа осетљивија од коже одраслих особа.
У Дому здравља кажу да не воде прецизну евиденцију колико се људи јавља са симптомима алергије на сунце, али се предвиђа да све већи број оваквих алергија, као и већи број деце са алергијама уопште.
В. Павлов