Биогасна енергана до маја
БАЧ: После деценије од оснивања, а зарасла у коров, Индустријска зона на магистралном путу од Бачке Паланке ка Бачу, Оџацима, Сомбору и Суботици, оживела је.
Радници „Слован Прогреса“ д.о.о. из Селенче по афричким температурама раде пуном паром и граде такозване тренч силосе, односно прву фазу биогасног постројења. Јуче су се на градилишту нашли представници инвеститора, извођача радова, надлежни из локалне самоуправе у Бачу, као и новинари овдашњих медија. - Инвестицију од осам милиона евра носи словачка компанија, односно званично „Агро Енерџи“ из Сремске Каменице – каже за „Дневник“ Бојан Милић, а у име компаније инвеститора. - Реч је о постројењу које ће од маја идуће године производити три пута по 650 киловата електричне струје, а када буде у пуној функцији, имаће два мегавата. За сировину користиће се остаци од сирка, кукуруза, шећерне репе, као и стајњак из околних фарми, био-маса од 30-40.000 тона годишње. Реч је о регионалном постројењу, јер због великих трошкова транспорта није исплативо да се иде шире и даље.
Извођач радова „Слован Прогрес” је овдашња фирма, неимари доказани у овом делу бачког приобаља Дунава на градњи многих објеката, па готово да нема темеља и крова који у последње пола века није њихово дело. - Нама је дат задатак да завршимо прву фазу ове инвестиције у септембру, а за другу је рок крај новембра или почетак децембра ове године – каже директор ове фирме, односно грађевинске оперативе Ђуро Боцка, познати и признати привредник, а у бачкој општини познатији као Ђаја. - Инвеститор је, до сада, коректан, па зато и ми радимо пуним гасом.
Од свих присутних, а то није промакло новинарима, најзадовољнији био је Драган Сташевић, председник општине Бач, такође познат као бивши одличан фудбалер са надимком Ђаја. Он је показао прво разочарење, што је још пре више од једне деценије уложен велик новац пореских обвезника у Индустријску зону у Бачу, а тек сада је цео пројекат почео да добија свој смисао.
На новинарску примедбу, што није покошена трава на неколико хектара у Зони, Сташевић је рекао да ће одмах звати Дирекцију за изградњу општине Бач, чији је посао био. - Бач је мала општина и ми не можемо да говоримо о стотинама и хиљадама нових радних места, али за нас је велики помак и нових 20-так радника у овој фабрици. Много тога смо покренули у последњих годину и по, а најбитније је да смо, надам се, наше грађане убедили да се може изаћи из летаргије и да поново, и поред бројних пропалих фабрика у времену пљачкашке приватизације претходне власти, али и на хиљаде изгубљених радних места, има перспективе и да у овом делу Бачке вреди живети, радити и опстати.
М. Суџум