Biogasna energana do maja
BAČ: Posle decenije od osnivanja, a zarasla u korov, Industrijska zona na magistralnom putu od Bačke Palanke ka Baču, Odžacima, Somboru i Subotici, oživela je.
Radnici „Slovan Progresa“ d.o.o. iz Selenče po afričkim temperaturama rade punom parom i grade takozvane trenč silose, odnosno prvu fazu biogasnog postrojenja. Juče su se na gradilištu našli predstavnici investitora, izvođača radova, nadležni iz lokalne samouprave u Baču, kao i novinari ovdašnjih medija. - Investiciju od osam miliona evra nosi slovačka kompanija, odnosno zvanično „Agro Enerdži“ iz Sremske Kamenice – kaže za „Dnevnik“ Bojan Milić, a u ime kompanije investitora. - Reč je o postrojenju koje će od maja iduće godine proizvoditi tri puta po 650 kilovata električne struje, a kada bude u punoj funkciji, imaće dva megavata. Za sirovinu koristiće se ostaci od sirka, kukuruza, šećerne repe, kao i stajnjak iz okolnih farmi, bio-masa od 30-40.000 tona godišnje. Reč je o regionalnom postrojenju, jer zbog velikih troškova transporta nije isplativo da se ide šire i dalje.
Izvođač radova „Slovan Progres” je ovdašnja firma, neimari dokazani u ovom delu bačkog priobalja Dunava na gradnji mnogih objekata, pa gotovo da nema temelja i krova koji u poslednje pola veka nije njihovo delo. - Nama je dat zadatak da završimo prvu fazu ove investicije u septembru, a za drugu je rok kraj novembra ili početak decembra ove godine – kaže direktor ove firme, odnosno građevinske operative Đuro Bocka, poznati i priznati privrednik, a u bačkoj opštini poznatiji kao Đaja. - Investitor je, do sada, korektan, pa zato i mi radimo punim gasom.
Od svih prisutnih, a to nije promaklo novinarima, najzadovoljniji bio je Dragan Stašević, predsednik opštine Bač, takođe poznat kao bivši odličan fudbaler sa nadimkom Đaja. On je pokazao prvo razočarenje, što je još pre više od jedne decenije uložen velik novac poreskih obveznika u Industrijsku zonu u Baču, a tek sada je ceo projekat počeo da dobija svoj smisao.
Na novinarsku primedbu, što nije pokošena trava na nekoliko hektara u Zoni, Stašević je rekao da će odmah zvati Direkciju za izgradnju opštine Bač, čiji je posao bio. - Bač je mala opština i mi ne možemo da govorimo o stotinama i hiljadama novih radnih mesta, ali za nas je veliki pomak i novih 20-tak radnika u ovoj fabrici. Mnogo toga smo pokrenuli u poslednjih godinu i po, a najbitnije je da smo, nadam se, naše građane ubedili da se može izaći iz letargije i da ponovo, i pored brojnih propalih fabrika u vremenu pljačkaške privatizacije prethodne vlasti, ali i na hiljade izgubljenih radnih mesta, ima perspektive i da u ovom delu Bačke vredi živeti, raditi i opstati.
M. Sudžum