Кинески привредници виде у Србији потенцијал за инвестирање
јер сматрају да Србија има повољне услове за инвестирање.
То су данас истакли учесници састанка српске и кинеске привредне делегације у Привредној комори Србије.
Према речима саветника председника ПКС Вељка Јовановића један од приоритета српске владе је привлачење инвестиција, а инвеститорима из Кине пре свега би могли бити заинимљиви инфраструктурни пројекти из области енергетике, комуналне делатности, здравства...
Он је нагласио да би инвеститорима из Кине могла да буду интересантна и предузећа која ће до краја године бити предмет приватизације, као и улагања у нова предузећа и нове производне погоне.
Билатерална сарадња две земље је све интензивнија, рекао је Јовановић и подсетио да су већ урађени неки заједнички пројекти попут моста Земун - Борча и реконструкције Костолца.
Он је нагласио да рекао да верује да ће и у будућим пословима са кинеским привредницима домаће компаније у великом броју бити укључене.
Председница Управног одбора Ихај групе, Линда Ванг истакла је да је делегација од око 30 кинеских привредника који послују у иностранству ових дана у посети Србији, нагласивши да је циљ те посете да се упознају са инвестиционом средином у нашој земљи али и да виде које су то области где би кинески привредници могли да нађу заједнички језик са српским колегама.
Она је истакла да су врло задовољни јучерашњим састанком са представницима Владе Србије, и да су кинески привредници мишљења да у Србија има повољне услове за инвестирање.
Посебно су задовољни подстицајима и погодностима које страни инвеститори могу да очекују у Србији, рекла је Ванг и додала да је јуче разговарано и о олакшицама за кинеске туристе.
"Привлачно нам делују погодности за инвеститоре. У нашој еделегације је више од 30 привредника, већина је први пут овде и увидели су да ваша влада даје пуну подршку и подстицаје инвеститорима", нагласила је она.
Према њеним речима у свету послује око 60 милиона кинеских пословних људи и то је једна од највећих дијаспора у инсотранству.
Председник Привредне коморе Београда и потпредседник ПКС Миливоје Милетић истакао је да је данашњи сусрет српских и кинеских привредника прилика да се разговара о конкретним пројектима.
Он је подсетио, да је председник ПКС Марко Чадеж преложио кинеским привредницима да се оформи Радна група и база података која ће омогућити увид у заједничке интересе првиредника две земље.
Милетић је оценио да постоје велики потенцијали за привредну сарадњу са Кином, истакавши да Кина има развијену пословну дијаспору у свету и технологије на високом нивоу.
У другом делу дана предвиђени су директни разговори између српских и кинеских привредника у ПКС.
(Танјуг)