clear sky
-3°C
24.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Села ће се гасити ако стане мужа

28.05.2015. 18:43 13:33
Пише:

 које су проследили Влади Србије, ради ургентног решавања проблема који погађају произвођаче млека, сточарство и пољопривреду. Под слоганом „Боље поделити него просипати, ако већ млекарама не треба наше млеко”, они су бесплатно делили оно од чега живе становништву у Бачкој Тополи, Кањижи, Ади, Сенти и Суботици, желећи на тај начин да укажу на изузетно тешку ситуацију, у којој је угрожена егзистенција малих произвођача и доведен у питање опстанак млечног говедарства. 

Фармери са севера Војводине од Владе Србије, захтевају да се покрене истрага о монополском положају и раду АД „Имлек” и да се о резултатима истраге обавести јавност, као и да се за млеко утврди државна заштитна цена коју би млекаре морале да поштују. Произвођачи млека траже да се ради заштите домаће производње што пре уведу прелевмани на увоз млека и млечних производа, као и да у што краћем року почне рад националне лабораторије за контролу квалитета намирница, те да се у међувремену признају резултати независних института и лабораторија.



У захтевима које су фармери формулисали посредством удружења пољопривредника Бачке Тополе, Сенте, Кањиже, Суботице и Аде, а које је подржао и Савез аграрних удружења Војводине, од Владе Србије се тражи стварање услова за несметан промет пољопривредних производа на локалним пијацама, који су произведени на имањима малих породичних газдинстава. У ту сврху, сматрају у удружењима пољоприврендика, треба да се дефинише тачан појам малих пољопривредних газдинстава којима је основни и једини прилив зараде само газдовање на свом имању. Предлаже се да таква газдинства добију назив и статус сеоског домаћинства.



Захтева се доношење новог закона о пољопривредним задругама и оснивање аграрне коморе Србије, све на принципима и најприхватљивијим моделима из ЕУ.У Кањижи пред Градском кућом протестовало је педесетак произвођача млека. „Пустите нас да муземо, ако желите да се развијамо!”, на српском и мађарском језику, једна је од порука протеста, коме се придружило стотинак грађана који су дошли по бесплатно млеко. Ненавикнути да ишта добијају yабе, грађани су произвођачима нудили новац за млеко у дволитарским флашама од минералне воде, а у понуди је било и мањих флашица. Грађани схватају муке паора због ниских цена и застоја у откупу, указујући да су им млеко и млечни производи прескупи са рафовима продавница и да неко други убира кајмак. Међу порукама истицала се:„Нашој деци свеже млеко, а не у праху”.



- Ако престане откуп млека село ће се гасити, јер немамо од чега да живимо - огорчен је Богдан Цигановић из Велебита. - То нам је основна делатност и стални приход. Нисмо се бунили што је ниска откупна цена, али ово са престанком откупа је стварно срамота. Имамо шест крава и дневно испоручујемо вишак од 60 до 70 литара млека. Пошто је откупно место затворено, млеко дајемо свињама, које су га се већ заситиле, па и просипамо. 



Радован Калинић из Велебита вели да је држао осам крава, али да је због погоршаних прилика са откупом млека четири продао, међутим, најављује да ће и преостале највероватније продати.- Не вреди, само се секирам. У овом послу сам двадесетак година, никад горе није било, јер је раније без обзира на све млеко увек требало. Ми, мали произвођачи им очито сметамо, хоће да нас упропасте и да нестанемо. Од млека ми је био главни приход, а још се бавим товом бикова. Решење проблема је једноставно, да се настави откуп млека, да имамо примања за егзистенцију. Остао сам на селу по завршетку основне школе, почео да се бавим сточартсвом јер сам то волео и радио, а сада једноставно неће млеко да откупљују. Земље немам пуно, да бих могао живети само од ратарства. Питају зашто се не женим, па када видим каква је ситуација, боље да се нисам оженио - констатује Калинић.



Проблеми са откупом млека трају већ месецима, од почетка ове године, уз повремене привремене обуставе откупа на шест или 15 дана, што из „Имлека” образлажу неодговарајућим квалитетом млека.- Наводно не ваља квалитет млека. Сви се трудимо и радимо, нормално, као и до сада. Откуп је привремено обустављен, требало би да се настави 5. јуна, али и даље стрепимо за егзистенцију. Држимо десетак крава, дневно испоручујемо око стотину литара, од тога живи наша шесточлана фамилија. Дошли смо у Велебит 1995. године, тешком муком смо запатили мало стоке и ако се овако настави не знам шта ћемо и од чега ћемо живети - каже Душанка Зораја.

Председник Савеза аграрних удружења Војводине Миклош Нађ из Сенте каже да нема прецизних података колико је откупних места тренутно затворено, јер се на некима откуп обуставља па се поново наставља, док се на другим местима обуставља. У потиским општинама од 32 откупна места ДОО „Гере”, од петка испоруке млека није било у 22, а од јуче пријем млека обустављен је у Орому и Долинама.- Откад знам за себе држимо две-три краве и предајемо 25 литара дневно. Зауставили су откуп у Орому и сада покушавам млеко да испоручујем у суседном Трешњевцу, док се проблем не реши - указује Јанош Каваи из Орома.      

Око 40 фармера у Бачкој Тополи поделило је суграђанима око 400 литара флашираног млека, а према речима Чабе Микушке протест је протекао мирно, уз предочавање захтева. Организатори протеста у пет градова на северу Војводине, саопштили су да су њихова акција и захтеви наишли на ођек, јер је трочлана делегација, са представницима из Бачке Тополе, Сенте и Кањиже, из удружења пољопривредника и Савеза аграрних удружења Војводине отишла на разговор у Министарство пољопривреде.



М. Митровић

.

 

 

 

Пише:
Пошаљите коментар