Sela će se gasiti ako stane muža
koje su prosledili Vladi Srbije, radi urgentnog rešavanja problema koji pogađaju proizvođače mleka, stočarstvo i poljoprivredu. Pod sloganom „Bolje podeliti nego prosipati, ako već mlekarama ne treba naše mleko”, oni su besplatno delili ono od čega žive stanovništvu u Bačkoj Topoli, Kanjiži, Adi, Senti i Subotici, želeći na taj način da ukažu na izuzetno tešku situaciju, u kojoj je ugrožena egzistencija malih proizvođača i doveden u pitanje opstanak mlečnog govedarstva.
Farmeri sa severa Vojvodine od Vlade Srbije, zahtevaju da se pokrene istraga o monopolskom položaju i radu AD „Imlek” i da se o rezultatima istrage obavesti javnost, kao i da se za mleko utvrdi državna zaštitna cena koju bi mlekare morale da poštuju. Proizvođači mleka traže da se radi zaštite domaće proizvodnje što pre uvedu prelevmani na uvoz mleka i mlečnih proizvoda, kao i da u što kraćem roku počne rad nacionalne laboratorije za kontrolu kvaliteta namirnica, te da se u međuvremenu priznaju rezultati nezavisnih instituta i laboratorija.
U zahtevima koje su farmeri formulisali posredstvom udruženja poljoprivrednika Bačke Topole, Sente, Kanjiže, Subotice i Ade, a koje je podržao i Savez agrarnih udruženja Vojvodine, od Vlade Srbije se traži stvaranje uslova za nesmetan promet poljoprivrednih proizvoda na lokalnim pijacama, koji su proizvedeni na imanjima malih porodičnih gazdinstava. U tu svrhu, smatraju u udruženjima poljoprivrendika, treba da se definiše tačan pojam malih poljoprivrednih gazdinstava kojima je osnovni i jedini priliv zarade samo gazdovanje na svom imanju. Predlaže se da takva gazdinstva dobiju naziv i status seoskog domaćinstva.
Zahteva se donošenje novog zakona o poljoprivrednim zadrugama i osnivanje agrarne komore Srbije, sve na principima i najprihvatljivijim modelima iz EU.U Kanjiži pred Gradskom kućom protestovalo je pedesetak proizvođača mleka. „Pustite nas da muzemo, ako želite da se razvijamo!”, na srpskom i mađarskom jeziku, jedna je od poruka protesta, kome se pridružilo stotinak građana koji su došli po besplatno mleko. Nenaviknuti da išta dobijaju yabe, građani su proizvođačima nudili novac za mleko u dvolitarskim flašama od mineralne vode, a u ponudi je bilo i manjih flašica. Građani shvataju muke paora zbog niskih cena i zastoja u otkupu, ukazujući da su im mleko i mlečni proizvodi preskupi sa rafovima prodavnica i da neko drugi ubira kajmak. Među porukama isticala se:„Našoj deci sveže mleko, a ne u prahu”.
- Ako prestane otkup mleka selo će se gasiti, jer nemamo od čega da živimo - ogorčen je Bogdan Ciganović iz Velebita. - To nam je osnovna delatnost i stalni prihod. Nismo se bunili što je niska otkupna cena, ali ovo sa prestankom otkupa je stvarno sramota. Imamo šest krava i dnevno isporučujemo višak od 60 do 70 litara mleka. Pošto je otkupno mesto zatvoreno, mleko dajemo svinjama, koje su ga se već zasitile, pa i prosipamo.
Radovan Kalinić iz Velebita veli da je držao osam krava, ali da je zbog pogoršanih prilika sa otkupom mleka četiri prodao, međutim, najavljuje da će i preostale najverovatnije prodati.- Ne vredi, samo se sekiram. U ovom poslu sam dvadesetak godina, nikad gore nije bilo, jer je ranije bez obzira na sve mleko uvek trebalo. Mi, mali proizvođači im očito smetamo, hoće da nas upropaste i da nestanemo. Od mleka mi je bio glavni prihod, a još se bavim tovom bikova. Rešenje problema je jednostavno, da se nastavi otkup mleka, da imamo primanja za egzistenciju. Ostao sam na selu po završetku osnovne škole, počeo da se bavim stočartsvom jer sam to voleo i radio, a sada jednostavno neće mleko da otkupljuju. Zemlje nemam puno, da bih mogao živeti samo od ratarstva. Pitaju zašto se ne ženim, pa kada vidim kakva je situacija, bolje da se nisam oženio - konstatuje Kalinić.
Problemi sa otkupom mleka traju već mesecima, od početka ove godine, uz povremene privremene obustave otkupa na šest ili 15 dana, što iz „Imleka” obrazlažu neodgovarajućim kvalitetom mleka.- Navodno ne valja kvalitet mleka. Svi se trudimo i radimo, normalno, kao i do sada. Otkup je privremeno obustavljen, trebalo bi da se nastavi 5. juna, ali i dalje strepimo za egzistenciju. Držimo desetak krava, dnevno isporučujemo oko stotinu litara, od toga živi naša šestočlana familija. Došli smo u Velebit 1995. godine, teškom mukom smo zapatili malo stoke i ako se ovako nastavi ne znam šta ćemo i od čega ćemo živeti - kaže Dušanka Zoraja.
Predsednik Saveza agrarnih udruženja Vojvodine Mikloš Nađ iz Sente kaže da nema preciznih podataka koliko je otkupnih mesta trenutno zatvoreno, jer se na nekima otkup obustavlja pa se ponovo nastavlja, dok se na drugim mestima obustavlja. U potiskim opštinama od 32 otkupna mesta DOO „Gere”, od petka isporuke mleka nije bilo u 22, a od juče prijem mleka obustavljen je u Oromu i Dolinama.- Otkad znam za sebe držimo dve-tri krave i predajemo 25 litara dnevno. Zaustavili su otkup u Oromu i sada pokušavam mleko da isporučujem u susednom Trešnjevcu, dok se problem ne reši - ukazuje Janoš Kavai iz Oroma.
Oko 40 farmera u Bačkoj Topoli podelilo je sugrađanima oko 400 litara flaširanog mleka, a prema rečima Čabe Mikuške protest je protekao mirno, uz predočavanje zahteva. Organizatori protesta u pet gradova na severu Vojvodine, saopštili su da su njihova akcija i zahtevi naišli na ođek, jer je tročlana delegacija, sa predstavnicima iz Bačke Topole, Sente i Kanjiže, iz udruženja poljoprivrednika i Saveza agrarnih udruženja Vojvodine otišla na razgovor u Ministarstvo poljoprivrede.
M. Mitrović
.