Стваралаштво усред пустиње
Млада зрењанинска сликарка Гала Чаки учествовала је на недавно завршеном трећем Интернационалном симпозијуму уметности у главном граду Катара – Дохи. Њен успех је утолико већи што је ово
први пут да неко из Србије учествује на овом великом догађају из области културе. Учесници су имали задатак да у атељеу, постављеном у пустињи, ураде по три слике, великог формата, које је откупио Ал Асмакх, један од најбогатијих људи у Дохи. Његова жеља је да на тај начин, у наредних неколико година, створи Музеј савремене уметности.
- Овај гест откупљивања радова и њиховог увршћивања у огромну колекцију слика подсећа ме на прикупљање дела за чувени музеј Лувр. За мене је огроман успех бити део једне тако велике колекције, јер се прикупљају заиста врхунска дела која ће 2020. године бити приказана целом свету – каже Гала Чаки, која има атеље у Новом Саду.
На симпозијуму је учествовало педесет уметника из целог света, а њихови радови, настали у пустињском атељеу, касније су изложени у хотелу у центру Дохе, у којем су учесници и одсели. Изложбу је својим присуством увеличао и тамошњи министар културе.
- Изведба је била на врхунском нивоу, и што се тиче поставке радова, и што се тиче присуства медија. Баш смо коментарисали да имамо утисак као да се налазимо на додели Оскара, јер су свакоме од нас уручени пехари, а фотографисање је дословно трајало сатима. Министар културе је прилазио свакоме од нас понаособ, како бисмо му се представили, и мене је похвалио као најмлађег учесника, рекавши ми да ме се сећа од прошле године. Нисам могла да му кажем да ме је побркао са неким, било би неумесно – прича Гала Чаки.
Наша уметница му је том приликом казала да је на завршној години докторских студија, на шта јој је министар одговорио да је то одлично и да се јави главном менаџеру, јер њима требају доктори наука и уметности. “Ко зна, можда на крају и добијем неки посао путујућег професора”, додаје она.
За време боравка у Дохи научила је десетак реченица на арапском језику, представлајући се на тај начин осталим уметницима, што их је одушевило. С обзиром на то да се радило о скупу озбиљних организатора, зрењанинска сликарка је већ добила понуде да излаже у Кини, Њујорку, Штутгарту, у октобру на бијеналу у Сицилији, затим у Мађарској, Индији...
- Заиста се отвара прегршт могућности, али озбиљних, јер сви ти организатори праве изложбе само у значајним музејима широм света. Био је ово спој несебичних, остварених људи, који желе да помогну младима, и то је оно о чему маштам да постанем једног дана. Видећемо да ли ћу истрајати у томе – истиче Гала Чаки и поручује да су ликовни ствараоци важни, јер креирају поимање света од давнина, и да не би људи попут Ал Асмакха толико улагали у уметност и културу да је она безначајна.
Жељко Балабан
Докторске студије после два мастера
Гала Чаки је рођена 1987. године у Зрењанину. Након два завршена мастер студија на Академији уметности у Новом Саду, групе за сликање и цртање, 2013. је уписала докторске уметничке студије на Факултету ликовних уметности у Београду. Њено стваралаштво је обогаћено бројним наградама, од којих су најзначајније прва награда за цртеж – студију из Фонда Миливој Николајевић и прва награда “Бошко Петровић” за најуспешнији уметнички рад из стручно уметничке дисциплине сликање у школској 2009/2010. години. Након самосталне изложбе у Музеју савремене уметности у Новом Саду, њени радови су виђени у бројним галеријама и музејима широм света. Осим у Србији, излагала је у Данској, Немачкој, Холандији, Белгији, Италији, Португалу, Русији, Хрватској, Словенији, Црној Гори и Канади.