Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Јамајка стреми да поново постане реге музичка сила

08.03.2015. 16:47 15:12
Пише:

КИНГСТОН: Деценијама је звук Јамајке био реге, заразна, јединствена музика која је ово мало карписко острво претворила у културну силу. Али жанр је успео ван граница

те земље и сада многи на Јамајци страхују да би реге љубитељи широм света могли да забораве где је реге рођен.

"Јамајка је реге дала свету и нико не сме да обесхрабрује друге да снимају ту музику али мислим да треба да постоји међународно признање да је реге створен на Јамајци", каже Мајкл "Ибо" Купер, музичар и председавајући Јамајчанске асоцијације реге индустрије.



Ссиром света цветају музички фестивали посвећени регеу и његовој легенди Бобу Марлију а ову музику сада више свирају музичари из Калифорније или Француске него Јамајчани. Са изузетком Марлија, најпродаванији албуми регеа нису дело уметника са Јамајке, пише АП.

Да би ојачали своје упориште, јамајчански званичници и инсајдери реге индустрије покушавају да пронађу начин да зараде на музичкој култури острва и заштите нешто шта многи називају локалном интелектуалном својином.



После вишегодишње ситне помоћи, влада све више посматра реге и друге културне подухвате као на потенцијални "економски мотор" острва.

Званичници планирају да уведу такозвани печат квалитета који ће се додељивати аутентичном регеу јамајчанских музичара и продуцената а надају се и да ће Унеско реге ставити на листу нематеријалног културног наслеђа.

Роб Боуман, професор музике са канадског Јорк универзитета који се бави интелектуалним власништвом и јамајчанском музиком каже да ће највеће тржиште реге музике остати иностранство али да не види разлог да се више прихода од страних продаја не слију назад на Јамајку.



"Уз неколико изузетака, ове стилове музике не могу аутентично да изведу људи који нису са Јамајке. И управо ти стилови представљају интелектуалну својину и стога припадају Јамајци", навео је он у свом извештају Светској организацији за интелектуалну својину.

Земља са мање од три милиона људи, Јамајка је доживела изванредан успех захваљујући регеу, ска, рокстеди, даб и денсхол музици. Музиколози кажу да су продукционе иновације и "тостинг" - певушење диџеја преко бита директно инспирисали хипхоп.



Комбинација афрокарибске народне музике и америчког аренбија, реге су у Европу први донели јамајчански досељеници крајем 1960их у Британији. Његова популарност експлодирала је 1970их са успоном Марлија и других растафаријанских звезда који су утицали на британске бендове попут Тхе Цласх, УБ40, Тхе Енглисх Беат. Јамајчанска музика касније је обликовала америчке вендове попут Но Доубт или Сублиме.

Ерик Смит, извршни директор реге компаније Еасy Стар Рецордс са седиштем у Њујорку каже да амерички бендови сада успевају због "уради сам" приступа и онлајн маркетинга што је од суштинске важности за независну музичку сцену. За разлику од ранијих реге уметника који нису били са Јамајке али су усвојили острвске теме, нови користе жанр да укажу на питања битна у америчкој култури а не на Јамајци.



"Морамо да поштујемо, разумемо и славимо јединствену и богату историју јамајчанске музике и да је подржимо како можемо али не постоји практичан начин да се било коме забрани да се бави или узима нешто из њихове културе", рекао је он.

И док ретко ко са Јамајке има проблем са страним уметницима који присвајају културне аспекте оствра, локални музичари прижељкују боље могућности и прилику да за раде и стакну публику и ван острва.



Као и другде у свету, и јамајчански извођачи муку муче са падом продаје ЦДова и пиратеријом. И док денсхол реге звезде попут Шон Пола и Бинија Мена имају хитове, други Јамајчани тешко стижу до међународне публике јер имају проблем и са визама.

Јамајчанским уметницима је потребна помоћ државе како би побољшали локалну музичку индустрију и припремили се за међународно тржиште. Велике наде полажу се у уметнике попут Цхронниџ, групе младих уметника који су узданице "оживљавања регеа" јер су вешти у манипулацији друштвеним мрежама.

Сваког фебруара Јамајка слави "реге месец". Ове године, током месеца организоване су радионице о интелектуалној својини за младе музичаре а универзитет на Јамајци је био домаћин међународне реге конференције.



И док не-јамајчански реге уметници имају највише успеха, Смит и други верују да је само питање времена када ће Јамајчани поново доминирати регеом.

"Током година, популарност јамајчанске музике је пала само да би се појавила са новом експлозијом креативности и популарности и Јамајка ће поново показати свету да је музичка сила", рекао је Смит из Њујорка.

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар