Побољшана безбедност ученика у Новом Саду
– Од почетка нове школске године безбедност ђака у основним и средњим школама боља је него прошле године – рекао је градоначелник Милош Вучевић на конференцији за медије у Градској кући,
коју је одржао након састанка са члановима Координационог тела за борбу против насиља у основним и средњим школама.
Како је истакао, већој безбедности ђака допринели су рад Координационог тела, повећана активност службеника Полицијске управе, али и добра сарадња са школама и надлежним институцијама.
– Ове године град ће у све школе које немају видео-надзор уградити камере, а наложиће и Заводу за изградњу града да побољша јавну расвету у двориштима школа и којима је нема или је слаба – казао је Вучевић. – Покренули смо и питање коришћења школских дворишта. Веома нам је важно и решавање питања безбедности ђака у саобраћају, а бавићемо се и сузбијањем злоупотребе ученика путем друштвених мрежа. Имамо одличну комуникацију с директорима школа и саветима родитеља, а Координациони тим ће до краја априла обићи све основне и средње школе и увидети који су то проблеми које свака од њих треба да реши да би безбедност њихових ђака била на високом нивоу.
Председник Координационог тима за борбу против насиља у основним и средњим школама Владимир Јелић истакао је да је у већини школа завршена едукација родитеља и ученика о вршњачком насиљу и како га спречити. Осим тога, усвојен је и пилот-пројекат Техничке школе „Милева Марић Ајнштајн” за уградњу метал-детектор врата и скенера за преглед торби.
– Уколико тај пилот-пројекат да резултате, највероватније ће бити реализован и у другим школама које имају проблем с безбедношћу ученика – рекао је Јелић. – До краја године имаћемо и контролу над школским двориштима, а новац за тај пројекат биће обезбеђен у ребалансу буyета. Сви ученици добиће идентификационе картице на основу којих ће неометано моћи да улазе и излазе из школе, а на тај начин спречићемо нарко-дилере и навијачке групе да улазе у дворишта школа.
Остали грађани у школско двориште биће пуштени путем интерфона. Након наставе, дворишта ће се откључавати и суграђани ће, као и до сада, моћи да користе терене за рекреацију.Да би ђаци били безбеднији, Полицијска управа организовала је акцију „Школарац”, у оквиру које полицајци у цивилу обилазе и контролишу околину школа. По речима руководиоца Групе за сузбијање малолетничке делинквенције у Одељењу криминалистичке полиције Ненада Ердељана, акције полиције су појачане и имају превентивни карактер.
– Од почетка акције „Школарац” проналазили смо продавце психоактивних супстанци, одузели доста хладног оружја и пронашли неколико лица с потерница – рекао је Ердељан. – И даље ћемо радити појачано, полицајци у цивилу обилазиће школе и њихову околину.
Радна група Координационог тела до сада је обишла 29 школа, а по речима координаторке Центра за превенцију девијантног понашања код младих Биљане Кикић Грујић, непосредним увидом и разговором сачињени су извештаји о стању безбедности ученика и запослених у школама.
– Школе су као један од проблема навеле и електронско насиље –навела је Биљана Кикић Грујић. – Као прву од мера урадићемо едукацију ученика о коришћењу друштвених мрежа. То ће се реализовати кроз радионице, након којих ће ђаци моћи да препознају насиље на друштвеним мрежама и научиће коме могу да га пријаве. Нови Сад је први град у Србији који се конкретним мерама суочава с тим проблемом.
Н. Радман