Zrenjaninska kafilerija spremna da se izmesti iz grada
ZRENJANIN: Građani Zrenjanina su već godinama revoltirani zbog neprijatnih mirisa koji se šire iz pogona firme „Prekon“, odnosno zrenjaninske kafilerije, a poslednjih dana organizovali su i proteste, zahtevajući da se ovaj problem konačno reši.
Tim povodom, oglasilo se i preduzeće „Prekon“, koje je u saopštenju za javnost, a koje je potpisao direktor Slavko Popović, istaklo da ono posluje u skladu sa važećim zakonskim propisima i da se poštuju svi standardi predviđeni za ovu vrstu delatnosti. Direktor Popović je naglasio da je, i pored toga, a uvažavajući prijave građana, rukovodstvo „Prekona“ spremno da uz pomoć lokalne samouprave, nadležnih pokrajinskih organa, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstva zaštite životne sredine, kao i nadležnih pokrajinskih organa, u narednom, i to kratkom roku, izmesti svoje prerađivačke pogone van gradske zone.
- U pregovorima sa predstavnicima Grada Zrenjanina se, pored pomoći koju bi nam pružili za premeštanje fabrike na jednu od tri potencijalne lokacije pogodne za obavljanje ove delatnosti, razmatra i mogućnost javno-privatnog partnerstva sa kompanijom „Energo-zelena“ iz Inđije. Želimo da naglasimo da „Prekon“ nije kafilerija, da se u našim pogonima ne uništavaju leševi životinja, već se prerađuje životinjski otpad treće kategorije iz klanične proizvodnje, od kojih se dobija prerađen protein životinjskog porekla, topljena mast, međuproizvod za laboratorijske reagense, farmaceutsku industriju, kozmetičke proizvode i drugo – objašnjava Slavko Popović.
On je dodao da „Prekon“, zbog specifičnosti materijala za preradu, ima u planu da konstantno unapređuje proizvodnju i maksimalno redukuje eventualne neprijatne mirise.
- Ova grana privredne delatnosti je samo jedna karika u proizvodnom lancu, od proizvodnje na njivama do prerađivačko-prehrambene industrije. Njenim prestankom rada došlo bi do uništenja celokupne klanične industrije u Srbiji, sa 1.000 registrovanih klanica. Ono što je problem naše celokupne društvene zajednice je taj što u Srbiji, pored firme „Prekon“, radi još „Žibel“ iz Bačke Topole, dok kao kafilerija za spaljivanje leševa životinja aktivno radi samo pogon „Napredak“ u Ćupriji i odnedavno ponovo „Energo-zelena“ u Inđiji – navodi Popović.
Po njegovim rečima, činjenica je da su za sve klanice u Srbiji to veoma mali kapaciteti za sakupljanje, preradu i uništavanje životinjskog otpada, što se mora hitno rešavati na nivou države.
- Ovaj problem očekuje sve nas u vrlo bliskoj budućnosti i mnogo je veći i ozbiljniji od „problema“, koji se pripisuje firmi „Prekon“. Naime, smatramo da su prijave protiv „Prekona“ političke prirode i da je u pitanju namerno i tendenciozno agitovanje pojedinih ostrašćenih struktura u cilju sopstvene političke promocije, čije su “aktivnosti” mnogo veći problem za grad Zrenjanin od svih prijatnih i manje prijatnih mirisa – tvrdi Popović.
Ž. Balaban