Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Zrenjaninci obišli dugo čekano postrojenje za preradu vode

07.11.2017. 18:07 18:56
Piše:
Foto: Proces je automatizovan, pa u postrojenju radi samo devet stalno zaposlenih/Ž. Balaban

ZRENJANIN: Mnogi građani danas su iskoristili priliku da se u okviru „Otvorenih vrata” na licu mesta upoznaju sa radom zrenjaninskog postrojenja za preradu vode iz gradskog vodovoda, ali i da postave niz pitanja.

Najvažnije od svih bilo je pitanje - kada će konačno u cevima zrenjaninskog vodovoda biti voda koja je dozvoljena za piće i pripremu hrane. Na njega su odgovarali Nenad Obradović, direktor kompanije „Synerteć“, koja je izgradila postrojenje i upravlja njime, kao i direktor JKP „Vodovod i kanalizacija“ Ivan Dević.

- Mi smo završili kompletnu tehničku kontrolu postrojenja i dokazali parametre u akreditovanim laboratorijama. Ispunili smo sve tehničke uslove za puštanje vode u sistem, a sve to prati i obimna dokumentacija i atesti za opremu. Sve je to pre mesec dana predato i očekujemo za par dana upotrebnu dozvolu. Međutim, sanitarna inspekcija iz Pokrajine, sa obrazloženjem da ne možemo da se bavimo komunalnom delatnošću, zabranila nam je rad. Oni su to učinili zadirući u nadležnost Ministarstva građevine, koje ima tumačenje da mi možemo da se bavimo uslužnom delatnošću prerade vode, za JKP „Vodovod i kanalizacija“, i da ono što radimo nije

komunalna delatnost već usluga – objasnio je Obradović, naglašavajući da je pre desetak dana

bilo najava da je problem prevaziđen i da će sve biti rešeno za 48 sati.

Ipak, rešenja još nema, a na pitanje šta će činiti ako bude morao da obustavi preradu vode kratko je saopštio.

- Sledi faktura koju ću da prosledim Pokrajinskom sekretarijatu, jer postrojenje mora da radi. Nas svaki dan zastoja košta preko četiri hiljde evra - naglasio je Obradović.

On je podsetio da je kompletan tenderski proces pročešljan višestruko, od najnižeg do najvišeg nivoa, i da nigde nije „zapelo“, čak nijedne primedbe nije bilo.

- Ni Vlada Srbije, ni nadležna ministarstva nisu imali primedbi, a Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo nas sada koči. Mora da se vidi o čemu se tu radi – istakao je Obradović.


Cena ne može ostati ista

Posle mnogo godina Zrenjanin nema problem ispravnosti vode, već se sad nametnulo pitanje nadležnosti, ali se očekuje da sve prepreke budu prevaziđene u narednim danima

On je na pitanje o potencijalnoj ceni vode kada bude ponovo ispravna, odgovorio da o tome odlučuju Gradsko veće i Skupština, ali i da je nerealno očekivati da ona ostane ista.

- Mi smo samo predložili tri varijante, prvi segment je da se postojećim troškovima koje ima „Vodovod” pridoda cena prerade vode od 28 evro centi. Druga varijanta je tarifni sistem i da do pet kubika cena ostane ista, a da se koriguje cena preko te potrošnje. Treći model je da se i jednom delu naselja oko grada povisi cena za vodu i da se ona uproseči – istakao je Dević.


On je naglasio i da postrojenje košta četiri puta jeftinije nego što je to bilo predviđeno raskinutim ugovorom sa nemačkom kompanijom „Vasertehnik“.

I Ivan Dević je naglasio da sada priču o zdravoj pijaćoj vodi koči sukob nadležnosti, a ne problem ispravnosti prerađene vode, i izrazio je očekivanja da će sve biti prevaziđeno u narednim danima.

- Za nas je bitno da ste se uverili da postrojenje radi, da prerađuje vodu i da sve analize pokazuju da su rezultati izvanredni. Mirno čekamo trenutak kada će zabrana upotrebe vode za piće biti skinuta – naglasio je Dević.

Među prisutnim građanima bili su i odbornici Lige socijaldemokrata Vojvodine, kao i Demokratske stranke, koji su imali veliki broj pitanja i o tehničkim detaljima i o razlozima za kašnjenje u odnosu na ugovorene rokove. Bile su tu i dve studentkinje koje su na ETF u Novom Sadu završile smer za zaštitu voda, i koje su došle da se raspitaju o mogućnostima za zaposlenje. I za njih je bila iznenađujuća vest da u celom postrojenju radi samo devet stalno zaposlenih, jer je ceo proces automatizovan.

Ž. Balaban

Piše:
Pošaljite komentar