Zamena nije svima po volji
GAJDOBRA: Od prvog dana ove godine komunalnu delatnost u Gajdobri, umesto seoskog d.o.o „Univerzal“ koje je zapošljavalo 40-tak radnika, sada obavlja opštinsko Javno komunalno preduzeće
„Komunalprojekt“ iz Bačke Palanke. Ovaj transfer posla urađen je u skladu sa Zakonom o komunalnoj delatnosti u svih 13 sela opštine. Sa preuzimanjem komunalne infrastrukture bilo je i još uvek ima problema u nekoliko mesta. Gajdobra je jedina imala svoje preduzeće, koje je u ovom selu, kao i susednoj Novoj Gajdobri brinulo o vodosnabdevanju, kanalizaciji, sahranjivanju i održavanju groblja, komunalnoj higijeni, iznošenju otpada i održavanju zelenih površina. - Još od proletos vodili smo intenzivne razgovore sa predstavnicima Opštine oko usaglašavanja faktičkog obavljanja komunalnih delatnosti u prethodnom periodu, sa odredbama Zakona i opštinskom odlukom – kaže predsednik Saveta MZ Risto Dangubić i dodaje da je Gajdobra na pragu izglasavanja novog samodoprinosa (izjašnjavanje je zakazano za 24. januar), a da će domaćinstva o svemu šta je urađeno, šta se radi i šta će se raditi biti obaveštena pisanom informacijom i objašnjavanjem po sistemu „od vrata do vrata“.
Mesno rukovodstvo Gajdobre je, kako se navodi u saopštenju, predlagalo opštinskim čelnicima da d.o.o. „Unoverzalu“, kao preduzeću sa ubuduće većinskim opštinskim vlasništvom bude povereno obavljanje komunalne delatnosti ili da se formira novo javno komunalno preduzeće koje bi radilo za sela Nova Gajdobra, Gajdobra, Silbaš, Parage, Despotovo i Pivnice.
„Univerzal“ je dve decenije, u tržišnim uslovima privređivanja, i konstantno smanjivanih budžetskih sredstava, uspešno obavljao ovu delatnost, a firma poseduje i potrebna sredstva za rad, kadrove i neophodan poslovni prostor. Zahvaljujući uspešnom radu „Univerzala“ meštani su plaćali niže cene komunalnih usluga, jer je deo troškova subvencionisan. - Sva obećanja završila su se tako što je „Komunalprojekt“ preuzeo u radni odnos deo radnika „Univerzala“ i to na određeno vreme, a da pri tom osnivač, Opština Bačka Palanka, nije ispoštovao ni minimum onoga što je u pregovorima dogovoreno – naglašaju članovi Saveta i potvrđuje Milovan Savić, diplomirani pravnik, sekretar MZ. - A bilo je dogovoreno da JKP formira radnu jedinicu sa sedištem u Gajdobri što bi za „Komunalrpojekt“ i opštinski budžet bilo potpuno ekonomski opravdano. Gajdobra je ovakvim odnosom postala veliki gubitnik, predala je kompletnu infrastrukturu, a „Univerzal“ je preko noći ostao bez osnovne delatnosti (preostalo je 22 zaposlena u pekari i ugostiteljstvu).
„Ceneći nalaze državne državne revizorske institucije i insistiranje na primeni Zakona o komunalnoj delatnosti i dalje smo uvereni da je ovo pitanje moglo biti drugačije uređeno i donesena za sve povoljnija i svrsishodnija odluka, među tim, očigledno nije postojala politička volja”, zaključuju u MZ Gajdobra.
- Mi tek treba da vidimo u kakvom su stanju objekti koje smo preuzeli od Nove godine, ali znam da smo preuzeli 18, zaposlenih iz „Univerzala“ koji su sada naši radnici- kaže, između ostalog, za „Dnevnik“ Dražen Jarić, direktor JKP „Komunalprojekt“ u Bačkoj Palanci. - Nisam učestvovao u dogovorima lokalne samouprave i Mesne zajednica Gajdobra, pa ne znam šta je sve dogovoreno, ali znamo kako je po zakonu.
Jarić se žali da „Komunalprojektu” nisu predati alat i hemijska sredstva, a za azil za napuštene životinje u Novoj Gajdobri kaže da je u katastrofalnom stanju. Azil je rešenjem republičke inspekcije zatvoren, a tamo je još 170 pasa. Za ponovno otvaranje azila biće potrebna velika sredstva. Mora se izvršiti i takozvana velika analiza vode za piće iz bunara seoskog vodovoda, a prethodno je neophodno ugraditi česme pri bunarima, koje do sada nisu postojale.
- Formiranje posebne radne jedinice u Gajdobri za nas bi bilo neisplativo, jer mi već imamo sve u Bačkoj Palanci, počev od prostora, radionica, majstora... Kada bi se i pravila nova radna jedinica koja bi bila bliža selima u ovom delu opštine onda bi to svakako radili u Silbašu, jer se to selo nalazi u centru ovog dela naše opštine. Međutim, u ovim uslovima i to je prevelika investicija za koju nemamo sredstava – zaključuje Jarić.
Miloš Sudžum
Vozanje pokojnice
Baš za Novu godinu, po preuzimanju poslova sahranjivanja, povodom sahrane jedne 90-godišnje starice, bilo je dosta nezadovoljnih, pa su neki u Gajdobri i javno protestvovali. Na sahranu se čekalo dva dana, pokojnica je prevezena u Bačku Palanku da bi sutradan bila vraćena, a sahrana nije obavljena u zakazano vreme.
- Znam da se naša služba koja i u Bačkoj Palanci brine o sahranjivanju, strogo pridržava zakona – kaže Dražen Jarić. - Znam da je smrt nastupila u večernjim satima, te da sutradan, a mora se čekati 24 sata, sahrana nije mogla da se obavi po mraku. Pokojnica je, kako su me informisali zaduženi za ovaj posao u našem preduzeću, morala biti doneta u Bačku Palanku, odnosno u kapelu na Gradskom groblju i smeštena u rashladni uređaj, jer ga kapela na groblju u Gajdobri nema. A to što je sahrana obavljena sat vremena ranije, verovatno se desilo da se oni koji su pisali umrlice i lepili po mestu, nisu dobro razumeli sa zaposlenima u našoj službi.