Žal što konji ne mogu preko granice
SOMBOR: U vrelo nedeljno popodne na pomoćnom terenu FK ŽAK u Somboru održan je 11. Memorijal „Jovan Đuran”, koji je ljubiteljima konjarstva poznat kao nadmetanje u vožnji
dvoprega i četvoroprega između čunjeva, a na njemu je učestvovalo trideset timova iz cele Srbije, i to u trkama koje su vožene u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji. Ovo takmičenje se priređuje u čast somborskog sarača, majstora Jovana Đurana, čija je oprema za konje stigla čak do engleskog dvora, tačnije u kraljevske konjušnice još uvek vladajuće Elizabete Druge.
Svečanom otvaranju 11. Memorijala prisustvovao je i potpredsednik Vlade AP Vojvodine i pokrajinski sekretar za privredu i turizam Ivan Đoković, koji je istakao da Pokrajinska vlada prepoznaje i podržava ovakve manifestacije i u njima vidi spoj svega što predstavlja stub i okosnicu identiteta, kulture i razvoja AP Vojvodine.
- U ovakvim manifestacijama očigledna je porodična, pregalačka tradicija, kontinuitet na kom je izgrađena kultura i identitet Vojvođana. S druge strane, evidentno je prisustvo starih i zaboravljenih zanata, na kojima je potrebno zasnivati budućnost i privredu kao kreativni vid industrije. Nedostaje promocija ovakvih zanata i konjarstva u zemlji i inostranstvu, jer se na tome mogu graditi razvojni kapaciteti Vojvodine - rekao je Ivan Đoković, dodavši da ime Jovana Đurana nije značajno samo članovima njegove porodice i potomcima, već je i simbol za čitavu Vojvodinu, ali i podsticaj svim tradicionalnim i umetničkim zanatima i porodicama koje neguju zanatstvo izgrađujući sopstveni identitet.
Svojevremeno je prva memorijalna trka održana u Kelebiji, na predlog Vjekoslava Papadopula, aktuelnog predsednika Udruženja odgajivača lipicanerske rase konja, a u poslednje dve godine ova zanimljiva manifestacija se skrasila u Somboru, gradu u kojem se sin i naslednik čuvenog zanatlije, Nikola Đuran, i danas bavi istim zanatom na nivou umetnosti. Ovogodišnja smotra umešnih vozača dvoprega i četvoroprega je priređena uz pokroviteljstvo Grada Sombora, a teret organizacije u najvećem delu iznela upravo porodica Đuran.
- Naš plan i želja je da ovo preraste u međunarodno takmičenje, ali nas koči procedura za prelaz konja preko granice. Nadam se da ćemo pronaći način da imamo jednog ili dva takmičara iz inostranstva - kazao je Nikola Đuran.
Da je ovakav vid negovanja tradicije donekle na marginama društva i države posvedočio je i idejni pokretač Memorijala:
- Za ovaj sport se malo daje, najviše mi iz udruženja, od članarina, a dobijemo nešto i od Sportskog sveza Srbije - rekao je Vjekoslav Papadopulo, predsednik Upravnog odbora Udruženja odgajivača lipicanerske rase konja Srbije.
M. Mć