Za mališane samo najbolje sa obližnjih bio farmi
KANJIŽA: U Predškolskoj ustanovi „Naši biseri” u Kanjiži posle zimskog raspusta uvedena je bio ishrana, tako da se koriste namirnice
koje se pazare od proizvođača iz kanjiške opštine koji se bave organskom proizvodnjom hrane.
Za decu na poludnevnom i celodnevnom boravku u vrtićima u Kanjiži i Horgošu za užinu i pripremu kuvanih obroka uvedeni su povrće, voće, čajevi i žitarice iz bio proizodnje, u okviru projekta koji je započelo Udruženje „Meta tera”, a podržala i lokalna smaouprava opštine Kanjiža.
Medicinska sestra na preventivi u PU „Naši biseri” Đerđi Čanji kaže da jelovnik sastavlja nutricionista i prati ga Komisija za ishranu u ustanovi. Ona ističe da bio ishrana pomaže u popravljanju kvaliteta života, jer bio proizvodi su ukusniji, sadrže više vitamina, belančevina i minerala što se odražava na jačanje imuniteta i očuvanje zdravlja dece.
Monika Halas iz kanjiškog Udruženja „Meta tera”, koje je iniciralo projekat zdravije ishrane dece u vrtićima, napominje da su pošli primerom Subotice gde se već godinama za obroke dece iz predškolskoj ustanovi namirnice kupuju od bio proizvođača.
- Ciljevi su zdrava ishrana dece i podržavanje bio proizvođača naše opštine. Mnoge studije pokazuju da se ovakva vrsta proizvodnje isplati, da tržišta za to ima ali nama je sada najbitnije ono što u lokalu možemo da uradimo, da se podstakne proizvodnja i korišćenje bio proizvoda u svakodnevnoj ishrani ljudi. Na prvom mestu su deca koja su inače izložena svakakvim bolestima pa zdravijom ishranom možemo ojačati njihov imuni sistem - naglašava Halas.
Ona ukazuje da je nabavka namirnica iz bio proizvodnje skuplja nego za proizvod iz konvencionalne proizvodnje, ali pomoću projekta koji je ostvaren krajem prošle godine bioproizvođači su uspeli da dođu do sredstava kojim su nadomestili razliku u ceni.
U kanjiškoj opštini planiraju da i dalje podržavaju gazdinstva koja se bave bio proizvodnjom, kao i one koji tek planiraju da pređu na taj vid proizvodnje.
M. Mitrović