Za jubilej poklanjaju 200 besplatnih školarina
SOMBOR: Pedagoški fakultet, član Univerziteta u Novom Sadu, za sada jedina državna visokoškolska ustanova na zapadu Bačke ove godine će obeležiti dva veka neprekidnog obrazovanja učitelja u Somboru.
Tim povodom je u zdanju Preparandije, čiju tradiciju baštini PFS, održana konferencija za medije, na kojoj je obelodanjeno na koji način i kojim manifestacijama će biti obeležen jedinstveni jubilej svetionika srpske novoveke prosvete.
– Svesni društvene odgovornosti kojom se naša ustanova mora rukovoditi u svom radu, kao i aktuelnog trenutka u kome živimo, povodom 200 godina od početka rada Preparandije u Somboru, Pedagoški fakultet je doneo odluku da obezbedi 200 besplatnih školarina za nove studente – obelodanio je prof, dr željko Vučković, dekan PFS. – Jubilej ćemo obeležiti i objavljivanjem i promocijom knjige našeg kolege, prof.dr Saše Markovića „Srpski učitelj u Ugarskoj 1778-1918“, kao i naučnom konferencijom sa međunarodnim učešćem čija će tema biti „Izazovi vaspitanja i obrazovanja u 21.veku“, koja će se takođe održati u aprilu.
Vučković je naveo da će sam Pedagoški fajkutet organizovati i dve izložbe od kojih će jedna biti posvećena 175 godišnjici rođenja Laze Kostića, dok će druga nositi tematski naziv: „Dva veka Srpske učiteljske škole -Preparandije u Somboru“.– Kolega Milivoje Mlađenović sa našim studentima već priprema muziko scenski igrokaz „Dučić i Isidora“, a završna svečana akademija bi trebala biti održana na sam dan početka rada Preparandije, odnosno 15. novembra – kazao je dekan Pedagoškog fakulteta u Somboru i ujedno naglasio da će ova ustanova biti i inicijator podizanja spomenika neznanom učitelju u gradu u koji je pre dva veka iz Sent Andreje preseljena Preparandija, odnosno škola za obrazovanje srpskih učitelja.
Da obezbeđivanje besplatnih školarina za 200 novih studenata može biti veoma atraktivno za buduće učitelje, vaspitače, bibliotekare i dizajnere medija, što su obrazovni profili zastupljeni na PFS, posvedočila je i prodekan za nastavu prof. dr Nataša Branković, prema čijim je rečima u proteklom periodu kurikulum u potpunosti usaglašen sa standardima Evropske Unije, pa tako i studenti ovog fakulteta mogu provoditi po jedan semestar na stranim univerzitetima, pri čemu će im svi ispiti biti priznavani kao da su ih polagali u Srbiji.
– Zahvaljujući saradnji sa Naftnom industrijom Srbije i Ruskim domom iz Beograda, našim studentima je omogućena dodatna nastava ruskog jezika, tako da imaju mogućnost polaganja sertifikata B2, koji im omogućava da predaju u dvojezičnim školama za kojima interesovanje poslednjih godina raste – navela je prof. dr Branković, uz opasku da škola u kojoj se nastava paralelno odvija na srpskom i ruskom jeziku već postoji u Novom Sadu, a da se planira početak ovakvog programa i u Zrenjaninu. – Sličan program ostvarujemo i u saradni sa Britiš kaunsilom, pa naši studenti imaju priliku da steknu B2 sertifikat i iz engleskog jezika, što im, nakon diplomiranja omogućava da budu predavači ovog stranog jezika đacima od prvog do četvrtog razreda osnovne škole.
Njen kolega docent dr Slobodan Sadžakov naglasio da se kao jedna od povoljnosti studiranja u Somboru nameću i izuzetni uslovi koji postoje u novom studentskom domu „Dr Zoran Đinđić“, koji raspolaže sa 78 dvokrevetnih, visokokonfornih soba i svim pratećim sadržajima.
M. Miljenović
Moderno ište tradiciju
Prodekan za finansije PFS, prof dr Saša Marković je upozorio da, mada se zahuktali bolonjski proces uveliko primenjuje i na somborskom Pedagoškom fakultetu, tek oslanjajući se na dvovekovnu tradiciju mogu postizati pravi rezultati u obrazovanju budućih srpskih prosvetnih radnika.– Naš glavni cilj je da buduće učitelje obrazujemo tako da od mladih ljudi stvaraju uravnotežene i racionalne osobe, koje će imati odgovoran pristup svemu. Prečesto smo kroz istoriju kao narod plaćali isuviše veliki danak neracionalnim i isključivo emocijama vođenim postupcima i to baš u prelomnim trenucima za za našu naciju – upozorio je prof. dr Marković.