Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vreme je za prolećno čišćenje somborskih sela

17.04.2019. 13:33 13:35
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

SOMBOR: Po 49. put u Somboru je u toku akcija „Mesec čistoće“, koju sprovodi ovdašnje komunalno preduzeće „Čistoća“, projekat kojem je namera da Somborce, ali i žitelje okolnih sela „otarasi“ nepotrebnog otpada koji ne ispunjava uslove da svake sedmice završi u kantama za smeće.

Domaćinstva imaju priliku da se oslobode tereta nakupljenog tokom godine.

Akcija, koja u proseku svake godine iz ovdašnjih domaćinstava smeštenih u preko 350 gradskih ulica ukloni preko 10.000 dodatnih kubnih metara komunalnog otpada, započela je 21. marta, a završnica se očekuje poslednjeg aprilskog dana, nakon čega će somborski komunalci iz gradske sredine preći i u one seoske.

- Samo u prvih šest dana „Meseca čistoće“, sakupljeno je oko 2.800 kubnih metara otpada koji su građani izneli i koji za sada uspevamo da odnesemo i odložimo na deponiju Rančevo - kaže Vladislav Živanović, tehnički direktor nadležnog somborskog JKP „Čistoća”, koje se pored iznošenja „neredovnog“ smeća tokom iste akcije posveti problemu divljih deponija sa kojima se suočavaju svi gradovi u našoj zemlji.

Divljih deponija ima mnogo, potvrđuje Živanović, naročito u naseljenim mestima oko Sombora. Kao i svake godine, u dogovoru sa osnivačem ukloniće se nekoliko divljih deponija, u skladu sa tim koliko bude finansijskih sredstava.

- Ove godine ćemo ukloniti dve deponije, a ako bude mogućnosti, i više - kaže Živanović, pojašnjavajući da tokom tradicionalnog somborskog „Meseca čistoće“ izvestan broj građana donekle i zloupotrebljava smisao cele akcije, preterujući u nameri da se besplatno otarasi komunalnog smeća nagomilavanog tokom jedne godine.

- Naime, tokom ove akcije nema limita kada su pitanju količine otpada koje se uklanjaju ispred domova Somboraca, pošto gledamo da odnesemo sve što građani ostave, pogotovo s proleća, kada građani uređuju bašte, dvorišta i započinju neke građevinske radove koji produkuju najviše građevinskog i baštenskog otpada. Takođe dosta ima i reciklažnog otpada i za sada uspevamo sve da uklonimo- kaže Živanović.- Najveći problem su neodgovorni građani. Otpad odnosimo po određenoj dinamici, međutim građani ga nekada mnogo ranije iznose, a postoje i oni koji taj otpad prevrću i razbacaju svuda tražeći sekundarne sirovine, pa grad učine prljavijim i neurednijim.

 

 

 

Još jedan od problema sa kojim se suočavaju komunalci je taj što građani ne prave kupe tamo gde bi mašinama bilo lakše da priđu, nego otpad ostavljaju oko drveća i stubova. U tom slučaju komunalci moraju da ga tovare ručno.


Jedna akcija sasvim dovoljna

Jedan deo građana je uporan u postavljanju pitanja da li se tokom godine može u nekoliko navrata ponavljati ovakva akcija, ali kako na osnovu dosadašnjih iskustava tvrde u JKP „Čistoća“, ovakva mera bi bila neproduktivna.

- Za tako nešto zaista nema potrebe, pošto u samom gradu i njegovim prigradskim naseljima ipak nema toliko deponija,pa su veće potrebe da se to radi u samim naseljenim mestima, kako bismo pokušali da sprečimo uopšte nastajanje divljih deponija. Građani verovatno ne razmišljaju o tome koliko to košta, što im nije za zameriti, ali uklanjanje dve divlje deponije sa poljoprivrednog zemljišta grad košta oko osam miliona, a ima ih više od 20 i to su ogromni izdaci za grad- ističe Živanović, prema čijim rečima ni akcija tokom koje su žitelji naseljenih mesta imali mogućnost da odlože na deponiju do dva kubika svog otpada bez naknade nije urodila plodom, pa je očigledno vrlo teško uvesti red i sprečiti stvaranje divljih deponija bez nekih ozbiljnijih kaznenih mera.


Somborski komunalci ovom akcijom pokušavaju da zauzdaju gomilanje smeća i stvaranje divljih deponija i u okolini somborskih sela iz kojih se u proseku svake godine u ovoj akciji ukloni oko 6.000 kubnih metara nestandardnog, komunalnog otpada.

- Kada završimo „Mesec čistoće“ u samom gradu, onda prelazimo na naseljena mesta. U gradu idemo od kuće do kuće, a u selima se postave kontejneri na nekoliko pozicija, pa tamošnji žitelji sami mogu da odlože svoj otpad, koje mi nakon toga podignemo, odnesemo na deponiju, a zatim vratimo kontejnere, i to traje nekoliko dana. Lično mislim da treba da izjednačimo grad i naseljena mesta, pa ćemo videti sa osnivačem da li je to moguće pošto mi kapacitete imamo i možemo to da uradimo, samo je pitanje osnivača i odluke da li ćemo uraditi, a možemo i da uvedemo naizmenični sistem, jedne godine grad, jedne naseljena mesta- navodi Živanović potencijalna rešenja sezonskog uklanjanja smeća.

M. Miljenović

Piše:
Pošaljite komentar