Време је за пролећно чишћење сомборских села
СОМБОР: По 49. пут у Сомбору је у току акција „Месец чистоће“, коју спроводи овдашње комунално предузеће „Чистоћа“, пројекат којем је намера да Сомборце, али и житеље околних села „отараси“ непотребног отпада који не испуњава услове да сваке седмице заврши у кантама за смеће.
Домаћинства имају прилику да се ослободе терета накупљеног током године.
Акција, која у просеку сваке године из овдашњих домаћинстава смештених у преко 350 градских улица уклони преко 10.000 додатних кубних метара комуналног отпада, започела је 21. марта, а завршница се очекује последњег априлског дана, након чега ће сомборски комуналци из градске средине прећи и у оне сеоске.
- Само у првих шест дана „Месеца чистоће“, сакупљено је око 2.800 кубних метара отпада који су грађани изнели и који за сада успевамо да однесемо и одложимо на депонију Ранчево - каже Владислав Живановић, технички директор надлежног сомборског ЈКП „Чистоћа”, које се поред изношења „нередовног“ смећа током исте акције посвети проблему дивљих депонија са којима се суочавају сви градови у нашој земљи.
Дивљих депонија има много, потврђује Живановић, нарочито у насељеним местима око Сомбора. Као и сваке године, у договору са оснивачем уклониће се неколико дивљих депонија, у складу са тим колико буде финансијских средстава.
- Ове године ћемо уклонити две депоније, а ако буде могућности, и више - каже Живановић, појашњавајући да током традиционалног сомборског „Месеца чистоће“ известан број грађана донекле и злоупотребљава смисао целе акције, претерујући у намери да се бесплатно отараси комуналног смећа нагомилаваног током једне године.
- Наиме, током ове акције нема лимита када су питању количине отпада које се уклањају испред домова Сомбораца, пошто гледамо да однесемо све што грађани оставе, поготово с пролећа, када грађани уређују баште, дворишта и започињу неке грађевинске радове који продукују највише грађевинског и баштенског отпада. Такође доста има и рециклажног отпада и за сада успевамо све да уклонимо- каже Живановић.- Највећи проблем су неодговорни грађани. Отпад односимо по одређеној динамици, међутим грађани га некада много раније износе, а постоје и они који тај отпад преврћу и разбацају свуда тражећи секундарне сировине, па град учине прљавијим и неуреднијим.
Још један од проблема са којим се суочавају комуналци је тај што грађани не праве купе тамо где би машинама било лакше да приђу, него отпад остављају око дрвећа и стубова. У том случају комуналци морају да га товаре ручно.
Један део грађана је упоран у постављању питања да ли се током године може у неколико наврата понављати оваква акција, али како на основу досадашњих искустава тврде у ЈКП „Чистоћа“, оваква мера би била непродуктивна.
- За тако нешто заиста нема потребе, пошто у самом граду и његовим приградским насељима ипак нема толико депонија,па су веће потребе да се то ради у самим насељеним местима, како бисмо покушали да спречимо уопште настајање дивљих депонија. Грађани вероватно не размишљају о томе колико то кошта, што им није за замерити, али уклањање две дивље депоније са пољопривредног земљишта град кошта око осам милиона, а има их више од 20 и то су огромни издаци за град- истиче Живановић, према чијим речима ни акција током које су житељи насељених места имали могућност да одложе на депонију до два кубика свог отпада без накнаде није уродила плодом, па је очигледно врло тешко увести ред и спречити стварање дивљих депонија без неких озбиљнијих казнених мера.
Сомборски комуналци овом акцијом покушавају да зауздају гомилање смећа и стварање дивљих депонија и у околини сомборских села из којих се у просеку сваке године у овој акцији уклони око 6.000 кубних метара нестандардног, комуналног отпада.
- Када завршимо „Месец чистоће“ у самом граду, онда прелазимо на насељена места. У граду идемо од куће до куће, а у селима се поставе контејнери на неколико позиција, па тамошњи житељи сами могу да одложе свој отпад, које ми након тога подигнемо, однесемо на депонију, а затим вратимо контејнере, и то траје неколико дана. Лично мислим да треба да изједначимо град и насељена места, па ћемо видети са оснивачем да ли је то могуће пошто ми капацитете имамо и можемо то да урадимо, само је питање оснивача и одлуке да ли ћемо урадити, а можемо и да уведемо наизменични систем, једне године град, једне насељена места- наводи Живановић потенцијална решења сезонског уклањања смећа.
М. Миљеновић