Voda „mutna” još od prvog bunara
VRŠAC: Ovih dana u Vršcu se vodi žestoka rasprava o kvalitetu vode za piće u vršačkom vodovodu. Poverenik SNS Aleksandar Đorđević je na konferenciji za medije pre nekoliko dana
pozvao direktora JKP „Drugi oktobar“ Ljubisava Šljivića da zbog lošeg kvaliteta vode za piće podnese ostavku kao moralni čin. Naveo je i da Vrščani već dugi niz godina koriste vodu sa povećanim sadržajem mangana i amonijaka mimo zakonom utvrđenih normi.
Direktor Šljivić odgovorio je da voda od prvog izbušenog bunara pre 54 godine do danas, sadrži određene hemijske elemente više od dozvoljenih količina. Pre deset godina sa rukovodstvom opštine krenulo se u projekat izgradnje fabrike vode u Pavišu, građevinska dozvola je dobijena i posao treba da krene ovih dana. Šljivić je najavio tužbu za klevetu i iznošenje laži na njegov račun, jer Vrščani su odavno dobro upoznati sa činjenicama o kvalitetu vode.
Pomoćnica direktora za vodovod i kanalizaciju Nataša Biočan je bila konkretnija. Rekla je da se svakog meseca obavlja stotinu puta uzorkovanje vode, kvalitet utvrđuje Zavod za javno zdravlje iz Ćuprije, pošto je usluga pančevačkog zavoda bila preskupa. Rekla je da analize pokazuju da voda ima veći sadržaj mangana i amonijaka, ali da to nije štetno po zdravlje ljudi. Navela je da i po ceni od Vrščana jeftiniju vodu koriste samo žitelji Sremske Mitrovice i Bele Crkve.
O svemu oglasio se i gradonačelnik Vršca Čedomir Živković, kao jedan o aktera u obezbeđenju sredstava za izgradnju fabrike vode u Pavlišu. On je potvrdio da zavodi za javno zdravlje u Pančevu i Ćupriji nisu zabranili vodu za piće iz vršačkog vodovoda.
- Zavodi za javno zdravlje Pančeva i Ćuprije bili su u obavezi po zakonu i službenoj dužnosti da, ukoliko voda ne odgovara zakonom utvrđenim vrednostima, preko inspekcije zabrane da se voda koristi. Voda u Vršcu nije zabranjena za upotrebu - kategoričan je Živković.
On je istakao je da građani treba da znaju da je nivo mangana i amonijaka viši od dozvoljenog i da je potrebno prečišćavanje, što je moguće pre. Posao na dobijanju kredita od Nemačke razvojne banke za gradnju fabrike vode je trajao dest godina, a ovih dana dobijena je saglasnost i garancija Vlade Srbije, obezbeđena je i građevinska dozvola, sredstva su obezbeđena i posao može da krene.
U „Drugom oktobru“ tvrde da će Vrščani tek nakon izgradnje fabrike imati vodu za piće u skladu sa svim zakonskim normama.
R. Jovanović