Uz pomoć mamografa i interneta do tačne dijagnoze
INĐIJA: U Domu zdravlja “Dr Milorad Mika Pavlović” zvanično pušten u rad mamograf, vredan oko 12 miliona evra. Reč je o prvom analognom mamografu čiji će se snimci internetom slati na očitavanje u Centar
za radiologiju u Novom Sadu. Aparat, koji je zajednička investicija Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, opštine Inđija i Doma zdravlja, spreman je za projekat skrininga koji će u prvoj godini obuhvatiti oko 3.300 žena inđijske opštine koje pripadaju najrizičnijoj grupi.
Mamograf je analogni, a snimci će biti digitalni i preko interneta slati u Centar za radiologiju u Novom Sadu, gde mogu biti istog trenutka pregledani, a rezulati u kratkom roku proslediti izabranom lekaru. Predviđeno je da se radi oko 20 snimaka dnevno, a ako se ta dinamika ispoštuje skrining najugroženije grupe žena, koju čine one od 50 do 69 godina života i kojih u Inđiji ima oko 3.300, trebalo bi da se završi u narednih godinu dana.
– Ovo je veliki dan za žene u inđijskoj opštini. Projekat na kome radimo protekle četiri godine počeo je da se realizuje. Mamograf radi, a u saradnji sa Domom zdravlja i Pokrajinskim sekretarijatom za zdravstvo uspeli smo da prevaziđemo administrativne, finansijske i kadrovske probleme koji su bili možda i najveća prepreka za početak njegovog rada. U ovom momentu, na ovom nivou zdravstvene zaštite Inđija je jedina koja pruža ovakvu uslugu i to je zaista velika stvar – naglasio je Petar Filipović, predsednik opštine Inđija.
Direktor Doma zdravlja Inđija primarijus Vasa Petrović objašnjava da su tehničari iz ove ustanove prošli obuku u Institutu za onkologiju u Sremskoj Kamenici i da su spremni da počnu sa radom.– Ovo je izuzetan tehnološki napredak koji će našim damama omogućiti da se uključe u projekat skrininga za rano otkrivanje karcinoma dojke, što je vodeći uzrok smrtnosti kod žena. Inđijski dom zdravlja biće prvi u našoj zemlji koji će koristiti ovu tehnologiju i ovaj način rada. Prošle godine u Inđiji je zabeleženo 160 slučajeva raka dojke, program skrininga u koji ulazimo trebalo bi da smanji smrtnost žena od ove bolesti za 50 do 55 odsto, smanji invaliditet za polovinu i poboljša kvalitet života obolelih od rata dojke – istakao je doktor Petrović.
Pokrajinska sekretarka za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju profesorka Vesna Kopitović istakla je da je Inđija prva opština koja sprovodi projekat teleradiologije, tehnike koja omogućava da pacijenti u vrlo kratkom roku imaju rezultat i da ne moraju da idu u velike centre poput Kliničkog centra Vojvodine.
LJ. Malešević
Istorijski momenat
Po rečima profesorice Sanje Stojanović, upravnice Centra za radiologiju Kliničkog centra Vojvodine ovaj, projekat će omogućiti da radiološka zaštita u pokrajini bude bude još bolja.
– Mamograf u inđijskom Domu zdravlja predstavlja istorijski momenat u radiološkom pogledu, jer je to početak teleradiologije u Srbiji. To je način da međusobno komuniciramo, povežemo se i širimo našu mrežu, a krajnji cilj je obezbeđivanje najbolje zdravstvene zaštite za žene – rano otkrivanje karcinoma dojke gde je najveća prepreka nedovoljan broj obučenih radiologa , a na ovaj način se to prevazilazi – objasnila je Stojanović.