U Novom Kneževcu Ljubomir Novaković našao novi dom po svojoj meri
Zvuke frule Ljubomira Novakovića (64), odnedavno Kanjižani gotovo svako pre podne mogu čuti nadomak pijace. Štićenik Domskog odeljenja pri Centru za socijalni rad Novog Kneževca već pola godine, rodom je iz Kikinde, a ulična svirka dobro mu dođe da prikupi malo yeparca.
„S minimalcem i samačkim životom ne bih opstao“, veli Novaković. – Odvojen sam od porodice, razboleo se i jedini izlaz mi je bio starački dom. Od svega 14.000 dinara ne bih mogao da plaćam kiriju za stan i imam dovoljno za život. Celu penziju dam za Dom, deo dotira država, a za ostalo se snalazim. Dok idem, mogu malo i da sviram.
Pre nego što se konačno udomio u Novom Kneževcu, svirao je frulu na trgu u Kikindi.
„Prirasla mi je za srce još od osmoljetke, tamo sam malo učio i sada uz muziku lakše prolaze dani. Ljudi u Kanjiži su me prihvatali, vole da čuju stare izvorne narodne pesme, kane i po koji dinar pa imam da troškarim. Život mora da ide dalje“, filozofski mirno će Ljubomir.
Svakodnevno ujutro u Kanjižu stiže biciklom, koji mu pozajme ispisnici iz staračkog doma, a ustanovio je da je najbolji štimung četvrtkom, subotom i nedeljom, kada su pijačni dani najprometniji. U domu mu ne prave problema što posle doručka odsustvuje. Vajka se da je probao da svira i u Novom Kneževcu, ali tamo bilo slabe vajde pa je „otkrio Ameriku” u varoši na bačkoj obali Tise.
„Najobičniju i najjeftiniju dečju frulu sam kupio u jednoj kikindskoj knjižari i s njom nastavljam svkodnevnu borbu za život. A radio sam nekada najviše u poljoprivredi, zatim u Livnici „Kikinda”, klanici nekadašnjeg PIK-a, pa u kartonaži u Novom Miloševu. Ma, bilo me je svugde, dok bolest nije skoz pritisla, a vučem je još od mlađih dana. Penziju sam počeo primati tek kad sam napunio 60 godina. A preživeo sam tri infarkta i tri operacije želuca, šlogirana mi je bila leva strana od moždanog udara, ali, bogu hvala, još sam živ. Posle svega, muzika mi je najveće zadovoljstvo, a raduje me i što narod voli da me čuje. Polazim od sebe: što mislim da je meni dobro, verujem da je i drugima“, kaže jedini ulični svirač u Kanjiži.
Uzgred dodaje da se s bivšom suprugom odavno razišao, trojica sinova imaju svoje živote i nije želeo da im bude na teretu.
„Život u staračkom domu nije loš jer predstavlja sigurnost. Najvažnije je da sam zbrinut i sve stiže na vreme. Osoblje je prva liga, ima mnogo razumevanje za naše potrebe i ja sam zadovoljan. Bio sam ranije u Geronto-centru u Kikindi, ali pod uticajem lekova jednom sam nesvesno izišao, pa kad sam se posle tri dana vratio, nisu me hteli primiti nazad. Javio sam se gradskom Centru za socijalni rad i zahvalan sam im što su mi našli mesto u Novom Kneževcu“, s malim je zadovoljan naš sagovornik.
Tekst i foto: M. Mitrović