U muzej „Brvnara” i osobe s invaliditetom
TEMERIN: Etno-park „Brvnara” u Bačkom Jarku dobio je poseban veb-sajt, u okviru kojeg je postavljena video-animacija – elektronska kapija realnog muzeja, koja omogućava panoramski prikaz stalne postavke Etno-parka, ali i prezentovanje pojedinih reprezentativnih eksponata sa stalne postavke 3D mapiranjem.
Da bi i osobe s posobnim potrebama mogle posetiti Etno-park, urađene su četiri mobilne metalno-drvene prilazne platforme, odnosno čvrste površine postavljene pod uglom u odnosu na horizontalnu ravan, na svakom pojedinačnom objektu: brvnari, vajatu, mlečari i na ulazu.
Ta dva projkta finansirao je sa 140.000 dinara Pokrajinski sekretarijat za kulturu, informisanje i odnose s verskim zajednicama na osnovu konkursa objavljenog radi zaštite i očuvanja nepokretnog, pokretnog i nematerijalnog nasleđa u APV. Novac je dobio Kulturni centar opštine Temerin, koji je konkurisao s projektom „Formiranje veb-stranice virtuelnog muzeja i obezbeđivanje pristupa osobama s posebnim potrebama u Etno-park ’Brvnara’ u Bačkom Jarku”.
Kustoskinja Etno-parka „Brvnara” Milica Kulača kaže da etnološko-istorijsku zbirku, sastavljenu od predmeta Srba iz Krajine koji su se 1946. godine naselili u kolonizaciji u Bački Jarak, tokom godine pogleda više od 1.000 posetilaca, mahom đaka na ekskurzijama, ali da postavku dolaze da razgledaju i penzioneri i predstavnici stranih ambasada u Beogradu.
– Kulturni centar tokom godine organizuje po dve-tri dečje radionice mesečno, upoznajući naraštaje sadomaćom radinošću – vezom i tkanjem, tradicionalnim stanovanjem u seoskim sredinama… a one malo starije i o Narodnooslobodilačkom ratu 1941–1945, kolonizaiciji i književnicima iz Bosanske Krajine Brankom Ćopićem i Petrom Kočićem, čije biste krase muzejski prostor – kaže Milica Kulača, navodeći da tokom godine Kulturni centar priredi i pet-šest manifestacija.
Ona dodaje da se o postavci u Etno-parku „Brvnara”, otvorenom, inače, 1976. godine, stara Muzej Vojvodine. Navodi da će i dogodine, ukoliko bude konkursa iz oblasti zaštite i očuvanja nepokretnog, pokretnog i nematerijalnog nasleđa Kulturni centar sigurno konkurisati.
– Upravo pišem rad o zmijanjskom vezu, odnosno manifestaciji koja bi se organizovala s Muzejom Republike Srpske, a akcenat bio na zmijanjskom vezu, koji je 2014. uvršćen u UNESKO-vu listu nematerijalne baštine čovečanstva – kazala je Milica Kulača.
Z. Delić
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Temerin. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine.)