U Molu nema osetnijeg osipanja broja đaka
MOL: Za učenike Osnovne škole „Novak Radonić” u Molu stvaraju se sve bolji uslovi za obrazovanje, zahvaljujući ulaganjima koja su u poslednje vreme kontinuirano usmeravana u obnovu i dogradnju i adaptaciju objekata.
Osmoljetku u Molu pohađa skoro 400 đaka u 25 odeljenja, od kojih je jedno specijalno odeljenje i jedno za obrazovanje odraslih.
Za razliku od škola u drugim mestima u okruženju, u Molu se još ne oseća toliki odlazak stanovništva u inostranstvo, a kako će se migracija prema razvijenijim evropskim zemljama, gde ljudi idu iz ekonomskih razloga dalje odražavati na broj dece u klupama, nezahvalno je prognozirati. Direktor Rade Radulaški kaže da je ove školske godine u prvi razred krenulo 48 mališana, od kojih je 36 raspoređeno u dva odeljenja sa nastavom na mađarskom i 16 u odeljenje sa nastavom na srpskom.
Da u školi sve funkciniše u najboljem redu brine se 68 zaposlenih prosvetara i pratećeg osoblja. U velikoj meri obezbeđena je stručna zastupljenost u nastavi, a sve se čini da se prate savremeni trendovi u obrazovanju. Kroz razne projekte Opštine Ada, Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje i resornog ministarstva, utiče se na modernizaciju nastave, bolju opremljenost kabineta. Sve učionice još nisu opremljene projektorima i pametnim tablama, ali u školi veruju da će i to u dogledno vreme postići, jer je ulaganje u obrazovanje dece itekako dragocena investicija za budućnost.
Obrazovanje odraslih
Osnovna škola „Novak Radonić” u Molu je akreditovana za obrazovanje odraslih, što puno znači onima koji su propustili priliku da redovno završe svih osam razreda. Prethodnih godina bilo je nekoliko ciklusa, a sada je u jedno odeljenje uključeno 16 odraslih. Mogućnost da završe osnovnu školu koriste i zainteresovani iz okoline, jer se u Molu za njih održava nastava na srpskom, dok je u Senti otvoreno odeljenje na mađarskom jeziku. Motivacija odraslih da završe osmoljetku je mogućnost zapošljavanja i dokvalifikacije, a dok završavaju osnovnu školu Nacionalna služba zapošljavanja nadoknađuje putne troškove.
U poslednje vreme dosta je investirano u renoviranje, a trenutno je u izradi projektna dokumentacija za sanaciju i adaptaciju školskog dvorišta i stare fiskulturne sale i uređenja otvorenih sportskih terena.
- Objekti škole su sada u dosta dobrom stanju, jer je u prethodnom periodu urađena ulična i dvorišna fasada, menjana je stolarija, ali i dalje ima potrebe za ulaganjim. U narednom periodu planiramo zamenu dotrajalih radijatora i dela sistema za centralno grejanje – napominje direktor Radulaški.
Svakako je značajno i što je pri školi pre nekoliko godina izgrađena sportska hala. Direktor Radulaški naglašava da se jako dobra saradnja ostvaruje sa Opštinom Ada i Pokrajinskim sekretarijatom za sport i omladinu AP Vojvodine, pa je škola svake godine sa Udruženjem pedagoga fizičke kulture tokom godine nosilac više projekata. Tako se za učenike drugih razreda organizuje besplatna obuka plivanja, kroz koju svakog leta prođe oko 100 osnovaca, a za isto toliko dece od tri do 10 godina tokom cele godine se održava školica sporta.
M. Mitrović
Projekat „Ada danas“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.