U Kikindi žele da privuku nove investitore i zadrže postojeće
KIKINDA: Član Gradskog veća Kikinde za privredu i investicije Saša Tanackov izjavio je da Plan razvoja grada za period od 2021. do 2027. godine, koji je budući strateški dokument za ovu sredinu, neće biti spisak lepih želja, nego plan realnih mogućnosti i potreba.
Tanackov je predstavljajući rezultate Strategije održivog razvoja od 2014. do 2020. godine ukazao da su u tom periodu razvoja bila definisana četiri prioriteta, 12 strateških ciljeva, 33 programa, 184 projekta i 29 makroindikatora, a da je u vreme stvaranja te Strategije, nezaposlenost je bila duplo veća u odnosu na 2020. godinu.
Kao veoma značajan ekonomski trenutak, navedeno je i otvaranje graničnog prelaza Nakovo-Lunga između Srbije i Rumunije, koji je pokazao svoju opravdanost.
- Svima nama cilj je da Kikindu učinimo boljim i atraktivnijim mestom za život. Nastojimo da privučemo nove investitore, ali i da zadržimo postojeće, sa posebnim naglaskom da u rodni grad vratimo mlade generacije koji odlaze na školovanje. To možemo samo ukoliko grad ima perspektivu na kojoj svi moramo da radimo - rekao je Tanackov.
On je dodao da će se za izradu Plana razvoja do 2027. godine, umesto četiri, formirati šest radnih grupa, za ekonomski razvoj, poljoprivredu i selo, potom za sport, omladinu i socijalnu zaštitu, a tu će biti još radna grupa za obrazovanje, kulturu, nevladin sektor, medije i nacionalne manjine., te da će se posebna radna grupa baviti zaštitom životne sredine, kao i razvojem infrastrukture i komunalne delatnosti.
Analiza dosadašnje Strategije održivog razvoja pokazala je da je realizovano 61 odsto ukupne vrednosti predviđene tim dokumentom.
- Realizovana su 63 projekta predviđena ovim dokumentom, što je dobar procenat, ali je realizovan i veliki broj projekata koji se nisu našli u akcionom planu, a koji su od izuzetnog društveno ekonomskog značaja za grad Kikindu. To govori u prilog tome da su lokalni akteri bili izuzetno agilni u prilagođavanju nastalim promenama i korišćenju izvora sredstava koja nisu dostupna kada je Strategija usvajana - rekao je Branislav Milosav iz zrenjaninskog Regionalnog centra za društveno ekonomski razvoj.
Rezultati, zaključci i preporuke nastali tokom ove analize, odlična su osnova za izradu budućeg Plana razvoja grada za period 2021-2027.
- Posebno bih pohvalio angažman ljudi iz lokalne samouprave jer su u tokom realizacije projekta uspeli da animiraju i privatni sektor. To je nešto što i u budućnosti treba da prihvatimo, da ne može sve sama lokalna samouprava da iznese nego da moraju da se nađu i partneri iz privatnog sektora, da direktno ulože u lokalnu zajednicu - kaže profesor dr Robert Molnar.
Molnar je istakao da su između ostalih, direktno u lokalnu zajednici ulagali „Mecafor“, „Le Belier“ i „Tisa automotiv“ i njihov udeo je 18,1 odsto. Prema njegovim rečima, kuoriozitet za realizaciju Strategije jeste da se u međuvremenu promenilo okruženje, pogotovo donatorsko, a i privredni ambijent, ne samo u lokalu nego i čitavoj državi, što je Grad Kikinda prepoznao i uradio akcioni plan investicija za period 2020-2022.
- Onda se radilo na balansiranju projekata izmeđ projekata akcionog plana Stretegije urađene 2014. i realizacije projekata predviđenih planom investicija - napomenuo je Molnar.
Tekst i foto: M. Mitrović