VELIKO RENOVIRANJE U KARLOVAČKOJ BOGOSLOVIJI Kapela, svečana sala, učionice dobiće novi sjaj
Karlovačku bogosloviju ove godine, osim proslave velikog jubileja – 230 godina od osnivanja, očekuju i značajni radovi koji treba da unaprede uslove rada i života te drevne crkveno-prosvetne ustanove internatskog tipa.
Tako je pre nekoliko dana počela rekonstrukcija školske kapele, koja bi do maja trebalo da dobije novi sjaj. Kako kaže rektor Karlovačke bogoslovije protojerej-stavrofor mr Jovan Milanović, kapela, koja je nastala pre dvadesetak godina, zahvaljujući radovima koji su u toku dobiće oltarski deo sa apsidom i nov ikonostas u duborezu.
Oltarska pregrada dar je sveštenika iz Republike Srpske, a izrađuje se u velikom proizvodnom pogonu u Grčkoj. Krasiće je ikone koje je pre 24 godine poklonio sadašnji patrijarh Porfirije, a rad su koviljskih monaha. Tu će se čuvati i čestice moštiju Svetog Kirila Lešočkog, koje je škola dobila nedavno u Makedoniji, kao i Sveštenomučenika Riste Jaramaza, nekadašnjeg đaka Karlovačke bogoslovije, stradalog 1943. godine.
Pored dosadašnjih, deo mobilijara kapele činiće i jedan novi tron koji je takođe dar.
- Kapela će u potpunosti promeniti izgled i postati duhovni prostor ove kuće - kaže rektor Milanović. - Ove godine nas očekuje i sanacija svečane sale, koja će pretrpeti određene izmene pre svega zbog koncertnog klavira koji smo lane dobili od Patrijaršijskog upravnog odbora.
Biće preuređene i okrečene učionice, a zahvaljujući daru episkopa banjalučkog Jefrema, prostor doskorašnjeg odeljenja za digitalizaciju SANU pretvaramo u multifunkcionalnu salu, koja će ličiti na amfiteatar sa 50 mesta. Biće to novi kutak sa savremenom tehničkom opremom za održavanje predavanja za potrebe đaka, ali ne samo njih.
Inače, na sednici Nastavničkog saveta je doneta odluka da se velika sala nazove po patrijarhu Georgiju Brankoviću, a buduća multifunkcionalna sala nosiće ime po patrijarhu Germanu Đoriću, koji je obnovio Bogosloviju 1964. godine.
Novine tokom godine očekuju i bogoslovsku čitaonicu. Novcem koji je dobila od Ministarstva kulture za dva projekta, više od 1,2 miliona dinara, škola će kupiti vitrine u kojima će se čuvati deo stare i retke građe, što će dati novu dimenziju biblioteci.
Deo tih para biće iskorišten za projekat izrade svojevrsnog biografskog rečnika, koji obuhvata i prikupljanje podataka o ličnostima koje su završile bogosloviju i ostavile traga u istoriji srpskog naroda i srpske crkve.
- Završava se kotlarnica u dvorištu, a priprema parterno uređenje u dvorištu - dodaje Milanović. – Ove godine treba da počne i dugo očekivano uređenje internata. Prvo će biti zamenjena stolarija na celoj zgradi, a potom treba da uslede radovi unutar objekta, koji podrazumevaju pregrađivanje i prilagođavanje soba savremenim potrebama, izradu kupatila i sanitarnih čvorova.
Pokrajinska vlada nam je dodelila blizu 200 miliona dinara za radove, a u finansiranje, prema najavama, treba da se uključi i Ministarstvo privrede sa oko 20 miliona dinara. U svemu tome ne treba zanemariti želju pojedinaca da pomognu kako bi se unapredili uslovi života i rada u školi.
Po rečima rektora Bogoslovije, nezavisno od radova nastavljaju se pripreme za obeležavanje jubileja. Nedavno je objavljen kompakt disk na kom je hor bogoslova snimio 22 pesme. Njegova promocija je otpočela nedavnim gostovanjem hora u Makedoniji, a u narednom periodu se očekuju nastupi u Bosni i Hercegovini, Novom Sadu, Beogradu, čak i u nekoliko evropskih zemalja. Nakon dve godine priprema uskoro se očekuje izlazak iz štampe i monografije, koja će to bogoslovsko učilište predstaviti na svobuhvatniji način.
Na jesen će biti održana većina programa u sklopu prosleve jubileja. Veliki Sabor bogoslova zakazan je za 23. i 24 septembar, a naučni skup je 11, 12. i 13. oktobra, na koji su dolazak potvrdili učesnici iz Austrije, Rusije, Grčke, Rumunije, Crne Gore, Makedonije.
Jedan od segmenata proslave je i izložba, kojom će kroz mnoštvo raznovsnih predmeta i arhivske građe biti dočaran istorijat škole. Svetoarsenijevskom akademijom 10. novembra biće zaokruženo obeležavanje 230-godišnjice Karlovačke bogoslovije.
Zorica Milosavljević