Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Kanjiži jedinstven projekat za upošljavanje osoba sa smanjenim radnim sposobnostima

07.05.2021. 10:04 10:06
Piše:
Foto: M. Mitrović

KANJIŽA: Centar za pružanje usluga socijalne zaštite opštine Kanjiža, zajedno sa Neprofitnim udruženjem za autizam „Sivarvanj“ iz Segedina, sprovodi projekat prekogranične saradnje „Unutar kruga - diverzitet i integracija“, skraćenog naziva INCIRCLE, čiji je glavni cilj uspešno i dugoročno unapređenje prisustva na slobodnom tržištu rada i poboljšanje uslova za osobe sa smanjenim radnim sposobnostima.

Buyet ovog projekta prekogranične saradnje u okviru Intereg IPA programa Mađarska-Srbija iznosi 148.700 evra, od čega se iz sredstava Evropske unije obezbeđuje 126.395 evra. Realizacija je započela u oktobru prošle godine i potrajaće do kraja januara 2022.

Centar za pružanje usluga socijalne zaštite opštine Kanjiža drugi put učestvuje u prekograničnoj saradnji sa Udruženjem „Sivarvanj”, a direktor kanjiške ustanove Čaba Tolnai ističe da je ovo nastavak prethodnog projekta, s tom razlikom što je sada kanjiška ustanova nosilac projekta. O realizaciji su govorili stručni saradnici i rukovodioci projekta Ibolja Sakač i Andrea Bičkei. 

- Cilj projekta je pomaganje osobama sa invaliditetom da se osposobe i bolje snalaze na tržištu rada - kaže Tolnai. - Naš projekat u nekom smislu jedinstven u Srbiji i nadamo se dobrim rezultatima, odnosno da će podstaći privrednike i preduzetnike da radno angažuju osobe sa umanjenim radnim sposobnostima. Osobe sa smanjenim radnim sposobnostima su uglavnom nezaposlene. U Srbiji prema zakonskim propisima pojam nezaposlenosti osoba sa invaliditetom podrazumeva, svako lice između 15 i 65 godina koje nije zaposleno niti na drugi način ostvaruje svoje pravo na rad ili prihvati profesionalnu rehabilitaciju i uvršteno je na evidenciju nezaposlnih lica službe koja obavlja te poslove. Glavni uzrok nezaposlenosti je nedostatak informacija, nezainteresovanost i neadekvatno informisanje. 

Stručna saradnica kanjiškog Centra i koordinatorka projekta Ibolja Sakač predočava da ciljnu grupu čine osobe sa smanjenim radnim sposobnostima, njihove porodice, nastavnici, vaspitači, socijalna preduzeća i drugi privrednici. Pri Centru za pružanje usluga socijalne zaštite opštine Kanjiža uspešno radi više radionica, gde se obučavaju i angažuju osobe sa umanjenim radnim sposobnostima, a pored raznih aktivnosti koje treba da ukažu na problematiku zapošljavanja lica sa invaliditetom predviđena su ulaganja za renoviranje prostorija i opremanje postojećih radionica za zaštićena radna mesta.

Tako će se u zgradi u Horgošu u Železničkoj ulici, renovirati podrum i osposobiti za proizvodnju pečurki. U Kanjiži u Ulici Šandora Petefija, na lokaciji sedišta Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, obezbediće se nova oprema na postojećim radnim mestima u stakleniku, grnčarskoj radionici i radionici za šivenje.

U stakleniku će se se obezbediti grejanje u zimskom mesecima, što će omogućiti pružanje usluga korisnicima tokom cele godine. Grnčarska radionica opremiće se kabinom za farbanje, tako da će se praviti kvalitetniji predmeti ukrasne i upotrebne keramike, takođe i obezbediti uslovi za zapošljavanje osoba sa umanjenim radnim sposobnostima u novom radnom okruženju.

U grnčarskoj radionici su, prema rečima Agote Apci upravo prave veštačka keramička gnezda za laste. Agota Bičkei naglašava da se u radionici za šivenje radi najviše na obuci mladih korisnika, već godinu dana se uspešno šiju zaštitne maske kao i platnene torbe koje imaju upotrebu pri kupovini i zamenjuju plastične kese. Šivaonica će u okviru projekta dobiti nove šivaće mašine, pa će korisnici već obogaćeni radnim iskustvom biti usmereni na obuku osoba sa invaliditetom radi zapošljavanja.

- Za osobe sa smanjenim radnim sposobnostima pored konvencionalnog zapošljavanja, postoji potreba i za drugim vidovima podrške. Nedostaju ljudski resursi za pružanje lične nege, koji bi unapredili uspešnije zapošljavanje. Neophodna je i stručna pomoć i obuka za mlade ljude sa invaliditetom, sticanje relevantnih veština, kao i mentalna priprema za njihovu prilagodljivost za zapošljavanje. Korisnu podršku pružamo članovima njihovih porodica i vaspitačima razvijajući motivaciju, proaktivan stav zašto i kako pripremiti osobe sa umanjenim radnim sposobnostima za tržište rada. Roditelji, a ni prosvetni radnici nemaju dovoljno relevantnih informacija na koji način učenici sa posebnim potrebama mogu da iskoriste prednost svog položaja, da bi bili aktivni na tržištu rada - ukazuje Ibolja Sakač.

U okviru projekta predviđeno je da se organizuju poslovne konferencije u Horgošu, Kanjiži i Subotici da bi se ukazalo na mogućnosti zapošljavanja i dosadašnja iskustva u random angažovanju osoba sa invaliditetom. Na tu temu će se održati stručni forumi u našoj zemlji i Mađarskoj, a organizovaće se i studijsko putovanje za učesnike u projektu.

M. Mitrović

Piše:
Pošaljite komentar