Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Iđošu se oslanjaju na samodoprinos i podršku Kikinde

05.03.2018. 13:25 13:33
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

IĐOŠ: Budžet Mesne zajednice Iđoš kod Kikinde za ovu godinu je 6,6 miliona dinara, a novi predsednik 30-godišnji Miodrag Komanov, koji je posle nedavnih izbora najmlađi, kako ih ovde zovu, knez u selima na području Grada Kikinda, najavljuje da će se raspoloživim sredstvima obuhvatiti najvažniji infrastrukturni radovi u mestu.

Komanov konstatuje da meštani Iđoša u suštini nemaju većih problema, ali da na rešavanju potreba meštana uvek ima šta da se radi, od unapređenja komunalne infrastrukture do rešavanja statusa objekata u mestu koji su formalno u vlasništvu države, što sputava da se u njih ulaže i bolje koriste.

Većina ulica u selu su asfaltirane, što je prema rečima predsednika Komanova jako dobro, ima i onih gde su kolovozi pokriveni kamenom, a u jednoj se još zadržala kaldrma. On najavljuje da je prioritet asfaltiranje ulice u kojoj je stanje najlošije, a da će se raditi i na projektima koji nedostaju, kako bi se moglo konkurisati za sredstva iz drugih izvora, da bi se asfaltirale još neke ulice. Ulicu Jovana Đurđulova na obodu sela kada se ide prema Sajanu, intenzivno koriste vozila NIS „Naftagasa“, a Komanov kaže da ima pozitivnih signala da će ona biti asfaltirana.

U planu je obnova trotoara i saniranje vodovodne mreže koja je u delovima sela u jako lošem stanju jer je cevovod od davno postavljenih azbestnih cevi. Pare za ulaganja u infrastrukturu jednim delom će se obezbediti iz budžeta Grada Kikinda, namenjenih MZ Iđoš i mesnog samodoprinosa, ali prema očekivanju Komanova veći deo para trebao bi da se obezbedi u okviru investicija Grada Kikinda, ili ako se urade neophodni projekti, na raznim konkursima iz gradske, pokrajinske i državne kase, a možda i prekograničnom saradnjom.  

Demografska slika Iđoša, slično kao u drugim banatskim selima, nije zavidna. Prvi čovek mesta Miodrag Komanov konstatuje da mladi napuštaju selo i da je sve više starijh žitelja, penzionera i vremešnih poljoprivrednika, koji više nisu u mogućnosti da kao ranije doprinose razvoju.


Obnova pravoslavnog hrama

Već više godina radi se na obnovi Srpske pravoslavne crkve svetih arhangela Mihajla i Gavrila u Iđošu. Krov je ponovo popravljan, jer je bilo prokišnjavanja, iako je obnavljan pre desetak godina, a Komanov očekuje da će se u ovoj godini završiti radovi na rekonstrukciji fasade i unutrašnjosti hrama.

Sredstva za obnovu su do sada obezbeđivali Crkvena opština, Mesna zajednica Iđoš i Grad Kikinda, kako bi iđoška crkva koja je zaštićeno kulturno dobro kao spomenik kulture od velikog značaja, dobila novi sjaj.


- Nismo možda u najgorem položaju kada su u pitanju sela sa područja Grada Kikinde, ali tu smo u nekom proseku. U selu ima do 1.500 stanovnika, od kojih je dosta penzionera. Ne živi se samo od poljoprivrede jer mnogi meštani putuju na posao u preduzeća u Kikindi, udaljenoj 12 kilometara. Iđoš oskudeva u preduzetničkim inicijativama, mada ima mogućnosti. Imam utisak da su naši meštani malo uspavani i imaju strah od pokretanja sopstvenog biznisa. To je i zbog toga što smo jedno od siromašnijih područja, ali verujem da će se u bliskoj budućnosti stanje popravljati, pogotovo što se na području Kikinde radi i aktuelna gradska vlast je zainteresovana da se dovode investitori i izađe na put uspeha – kaže Komanov.

Iđoš ima dosta zgrada i prostora u državnom vlasništvu, poput Doma kulture i još nekih objekata koji mogu biti od značaja za društveni život sela i za investitore.

-  Želimo da nešto pokrenemo i uradimo da se ti prostori više koriste, da budu na raspolaganju mladima i svim meštanima. Pošto su objekti uglavnom u državnom vlasništvu, pokrenuli smo inicijativu da u narednom periodu vlasništvo pređe na Grad Kikindu i da Mesna zajednica bude korisnik. Time bi dobili prostor u koji bi mogli da ulažemo, jer sada ne možemo da radimo ni neke projekte kako bi sredili prostorije koje mislimo da damo našim udruženjima iz sela – ukazuje Komanov.

Žitelji Iđoša znaju da se druže, pa Komanov smatra da bi intenzivnijem društvenom životu upravo doprinelo rešavanje statusa objekata i ulaganja, da bi se osigurao bolji konfor za okupljanja.

- Imajući u vidu da se naše selo nalazi na magistralnom putu, optimista sam i nadam se da će se osipanje zaustaviti i krenuti putem razvoja. Iđošani su navikli da žive skromno, ali da bi nam bilo bolje, svi treba malo više da se posvetimo svojim gazdinstvima i selu – ističe Komanov.

Tekst i foto: M. Mitrović

Piše:
Pošaljite komentar