Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Treća generacija u Prigrevici neguje sećanje na Liku i Baniju

14.03.2019. 08:59 09:07
Piše:
Foto: Prigrevica: Na mestu stare škole biće pravoslavna crkva

PRIGREVICA: Kolonističko mesto naseljeno Srbima iz Like i Banije posle Drugog svetskog rata, sedam kilometara udaljeno od Apatin, danas ima oko 4.000 stanovnika.

Toliko je u selu bilo i Nemaca pre početka  Drugog svetskog rata, kada su ih po ulasku Crvene armije u Srbiji 1944. godine nemačke vlasti evakuisale u Nemačku.

Nemci su otišli u zemlju maticu, a u njihovim kućama više od sedam decenija posle oslobođenja, živi već treća generacija, čija prezimena Mrđenović, Stambolija, Čović, Paskaš, Čule …. svedoče o ličkom i banijskom poreklu. Već prvi utisak o selu govori da Prigrevičani mnogo pažnje posvećuju čuvanju sećanja na strašne ratne godine u zavičaju, i kolektivnom pamćenju da su po oslobođenju od okupatora u drugoj sredini punim srcem prihvatili novo vreme. Mnogo je porodica napustilo rodna ognjišta, ostavljajući svoja sela, crkve i grobove najmilijih, stradalih tokom ratnog vihora, a njihovi potomci čuvaju spomen na njih.  - Pamte se i obeležavaju datumi iz istorije Drugog svetskog rata - kaže sekretar Mesne zajednice Mile Vujaklija. - I danas je važan  9. maj - Dan pobede, kojeg i sada obeležavamo kao Dan Prigrevice i dolazak kolonista. Tim povodom kulturno - umetničkim priredbama slavi se pobeda, ali s gorkim ukusom, jer raspad SFRJ i građanski rat, ponovo je doneo strahote i beg s kućnog ognjišta. Bilo je dosta porodica u tom periodu, devedesetih godina prošlog veka, koje su rodbinu iz Hrvatske prigrlile dok se ne snađu.

Dosledni u čuvanju tekovina antifašizma nisu menjali naziv škole, po nestanku SFRJ. Osnovna škola i dalje nosi ime „Mladost” po 25. maju Danu mladosti, kada se za vreme SFRJ nosila štafeta sve do 1987. i obeležavao rođendan Vrhovnog komadanta  i doživotnog predsednika  SFRJ Josipa Broza Tita. Od otvaranja 1967. Spomen biblioteka  nosi to ime, u znak sećanja na žrtve fašizma.  Prigrevica danas ima i vrtić, sportsku halu, ambulantu, apoteku, poštu, desetak prodavnica, dve - tri kafane…Meštani s ponosom ističu da se iz Prigrevice u svetsku košarkašu elitu vinuo Željko Rebrača, te da je odavde potekao i teniski trener Bogdan Obradović, koji je kao selektor vodio reprezentaciju Srbije do osvajanja Dejvis kupa. Našem košarkaškom asu Nemanji Bjelici majka je iz Prigrevice, pa ga ovde računaju u svojtu.

- Ponosni smo ne samo na njih nego i na druge mlade, jer svi završavaju fakultete, ali nažalost malo ko od njih se vrati nazad, jer nemaju gde da se zaposle – navodi Vujaklija, pa kaže da mestu treba fabrika. -Pre privatizacije Prigrevica je imala jaku zemljoradničku zadrugu, silose, mlin i ciglanu. Sada se stanovništvo bavi poljoprivredom, ukoliko ne radi u nekom od preduzeća u okolnim mestima.


Stara škola za rušenje

U skoro će u centru Prigrevice početi rušenje stare škole, koja je služila kao bogomolja, i krenuće izgradnja pravoslavne crkve, koje sve ove decenije nije bilo. Rimokatoličku crkvu, takođe u centru, niko ne održava, čak o njoj nije vodila računa ni Rimiokatolička crkva prisutna u Srbiji. U mestu možda, kaže Mile Vujaklija, ima još pet- šest Nemaca.

Odavno u nju niko ne ulazi, a zub vremena učinio je svoje. Sklona je padu, pa predstavlja opasnost za prolaznike. Na samo dva metra od crkve nalazi se igrališta za mali fudbal, posećeno od ranog proleća do kasne jeseni. U blizini je i teretana na otvorenom. Ograđivanje prostora zato je preko potrebno da ne bi bilo kasno.


I dalje su u Prigrevici putevi u svim ulicama od kamene kocke što  mestu daje jedinstveni izgled.

- Imamo 32 ulice svuda je put od kamene kocke osim u Železničkoj gde je beton - kaže Vujaklija. - Od Švaba su nam ostali drvoredi divljih kestena čije krošnje redovno održavamo. Kesten vuče vodu iz zemlje pa stare kuće nisu vlažne.

U proteklih nekoliko godina Opština Apatin dosta je ulagala u Prigrevicu.  Od poda do tavanice je uređen vrtić, krov na Osnovnoj školi „Mladost” novcem iz opštinskog buyeta je zamenjen novim, gradi se vodovod od Svilojeva do Prigrevice u dužini od 3.800 metara, i sledi nastavak ovih radova. Uskoro će biti  zamenjena javna rasveta u celom mestu novim LED sijalicama, zatim će biti rađena i rekonstrukcija centra mesta i nastavak radova na uređenju Doma kulture, nabraja Vujaklija.

Zorka Delić  

Foto : R. Hadžić

Piše:
Pošaljite komentar
Šetnja kroz zavičajnu prošlost

Šetnja kroz zavičajnu prošlost

08.08.2016. 21:25 11:39