Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Trasiran put za izgradnju NOVOG KRILA OPŠTE BOLNICE U SOMBORU

16.06.2023. 11:22 11:30
Piše:
Foto: OB „Dr Radivoj Simonović“

SOMBOR: Bezbroj puta do sada je ponovljena činjenica da je u predvečerje početka građanskog rata u nekadašnjoj državi Jugoslaviji, završetak izgradnje Hirurškog bloka somborske Opšte bolnice „Dr Radivoj Simonović“, tokom ratnih dešavanja spasio bezbroj života pripadnika svih zaraćenih strana.

Napori ovdašnjih zdravstvenih radnika neminovno su bacili u senku postojeći plan da izgradnja Hirurškog bloka bude tek prva faza infrastrukturne modernizacije somborske bolnice, koja je pored ove staklene četvorospratnice sa aneksom namenjenim dijagnostici i Hitnoj hirurškoj službi, trebala da dobije i još jedno krilo na mestu neugledne, danas poprilično derutne, montažne barake u kojoj se decenijama u nazad nalazi Odeljenje za plućne bolesti.

Stvari u ideji o dogradnji još jednog krila bolnice su se pomerile 2019. godine, kada je tokom predizborne kampanje predsednik Aleksandar Vučić na velikom skupu obelodanio nameru države da u rekonstrukciju i izgradnju novih kapaciteta Opšte bolnice „Dr Radivoj Simonović“ uloži preko 20 miliona evra. Sticaj okolnosti, pre svega eksplozija pandemije koronavirusa, ne samo da je pomerila rokove za realizaciju ovog projekta, već je i zaustavila nastojanja da se, kao neophodan preduslov za početak gradnje novog krila, bolnici ustupi na korištenje nekadašnja vojna ambulanta u koju bi se preselili pacijenti, osoblje i oprema Odeljenja za plućne bolesti. Do toga je došlo ovih dana, kada je između menaymenta bolnice i predstavnika Ministarstva odbrane izvršena i primopredaja objekta koji se nalazi neposredno pored kolskog ulaza u bolnički krug.

Ovaj objekat koji vojska ne koristi već godinama usled smanjenja broja pripadnika VS, svojom strukturom namenjenoj upravo zdravstvenoj delatosti, korisnom površinom od bezmalo 1.500 kvadratnih metara i neposrednoj blizini same bolnice će biti idealno rešenje za izmeštanje tzv. Grudnog odeljenja koje raspolaže sa 66 ležaja, pa su i nastojanja bolničkog menaymenta da što pre dođe do ovakve primopredaje bila sasvim logična. Kako su konačno stvoreni preduslovi da zamašni projekat dogradnje i rekonstrukcije postojećih objekata počne sa realizacijom, pogotovo u svetlu činjenice da je projektna dokumentacija spremna, sada preostaje samo da država obezbedi sredstva i da se uđe u procedure neophodnih javnih nabavki.


Neurologija konačno u bolničkom krugu

Krajnje je vreme bilo da Sombor, kao sedište Zapadno Bačkog upravnog okruga koji broji preko 180.000 stanovnika dobije rekonstrukciju postojećeg Hirurškog bloka, odnosno novo krilo medicinske ustanove sekundarne zdravstvene zaštite. Tako će u istom bolničkom krugu biti i Odeljenje neurologije, koje je i danas izmešteno i nalazi se u poodavno neuslovnim objektima na Apatinskom putu.


U novom objektu, čija će izgradnja biti tek prva faza zamašnog projekta, biće smeštena sva odeljenja hirurških grana, predviđena je izgradnja i opremanje šest najsavremenijih operacionih sala, hiruške poliklinike sa kabinetima, Službe za radiološku dijagnostiku, a u podrumu je planirano smeštanje nove, savremene jedinice za centralnu sterilizaciju i bolničkog vešeraja. Druga faza podrazumeva rekonstrukciju, sanaciju i adaptaciju sadašnjeg Hiruškog bloka, izgrađenog 1987. godine, koji je ujedno i najveći bolnički objekat od 16.000 kvadratnih metara, a koji će u budućnosti biti savremen internistički blok u kom će se, konačno, pod jednim krovom naći sva odeljenja i službe ove grane medicine, kao i njihova poliklinika i dijagnostika. U tako adaptirani internistički blok premestiće se i Služba bolničke apoteke i Tehnička služba, formiraće se i savremeni, objedinjen, hitan prijem pacijenata sa dve operacione sale za hitne intervencije i pratećim dijagnostičkim službama, kao i deo za dnevnu hospitalizaciju.

Kako je svojevremeno objašnjeno, novi objekat i sadašnji Hiruški blok će na tri etaže biti povezani toplim vezama, što će dodatno olakšati rad i funkcionisanje svima, a naročito medicinskim radnicima, ali i u značajnoj meri doprineti većem komforu pacijenata.

M. Miljenović

Piše:
Pošaljite komentar