Traktorijada u Trešnjevcu postala najomiljenija paorska zabava
Pošto su konje odavno odmenili snažni traktori čija se jačina meri i stotinama konjskih snaga, u Trešnjevcu kod Kanjiže priređuju “Festival traktora”.
Zanimljiva manifestacija u okruženju Garden kluba “Atlantis”, koji se naslanja na pašnjak Jaraš, priređena je 11. put, gde se sjatilo više hiljada posetilaca iz vojvođanskih mesta i susedne Mađarske.
Manifestacija je po tradiciji počela defileom traktora od “Atlantisa” ulicama Trešnjevca i natrag, a učesnici su se predstavili starijim mašinama, među kojima su mnoge već davno zagazile među oldtajmere, ali i najnovijim traktorima poznatih evropskih marki. I dok su se vlasnici oldtajmera postarali da nalickaju vremešne mašine, kako bi privukli pažnju nostalgične i ostale publike, prodavci su najnovija izdanja nudili po akcijskim i “šok cenama”.
Upamtili smo jedno traktorče po “šok ceni” od 28.990 evra, plus PDV, nešto skromnija je akcijska cena skromnije mašine za 19.990, plus PDV, ali ima i mnogo skupljih, pa ko od paora može da odreši kesu, nek izvoli. U poslednje vreme podmlađivanju paorske mašinerije ovde doprinose donacije iz Mađarske posredstvom Fondacije “Prosperitat”.
Nove traktore, kombajne i priključke sada je teže kupiti nego nekad. Florijan Barna iz Banatskog Monoštora se priseća da je traktor “Ursus” kupio 1987. godine od prihoda sa pola jutra crnog luka.
– Onda je crni luk još vredeo, vredeo je onda i dinar, pa sam ga kupio za keš na benzinskoj pumpi “Naftagasa” u Čoki. Koliko bi sada trebalo crnog luka za novi trektor ne računam, jer za kilogram luka dobije se sedam do 10 dinara, pa kad me je spopala muka više ga ne sadimo, osim za sopstvene potrebe – kaže Barna, koji je traktor ukrasio rogovima srndaća nađenim na njivi.
Šepurio se na plavom traktorčetu “Rakovica 60” iz 1976. Zoran Borđoški iz Gornjeg Brega. Njemu je 26 godina, a traktorče 16 godina starije. – Još dobro služi, nizašta ga ne bih promenio. Orem, sejem i radim sa njim sve živo, jer imam samo ovaj traktor. Obrađujem oko sedam hektara, upravo sam ovršio ječam i čekam pare. Prinos od četiri tone sa hektara baš nije najbolji, zbog suše, a predao sam rod u Zadrugu „Napredak“ – saznajemo od Borđoškog.
Peter Zaboš iz Čantavira vremešnim „Zetorom“ obojenim u plavo, dovezao je prijateljicu Margit Pato i družinu.
– Stariji sam od traktora šest godina, ja sam rođen 1951. a trektor je napravljen 1957. Najviše ga koristim za transport, za valjanje i drljanje njiva. Imam još “Vladimireca” i jednog deset godina mlađeg „Belarusa“. Za stariju mehanizaciju potrebno je više popravki – napominje Zaboš.
Andrija Rožemberski sa Palića je došao sa troje male dečice, a četvrto najmlađe ostalo kod kuće. Traktor “Dajc“ je 1958. godište, od rođaka Zoltana Bičkeija sa Makove sedmice iz Subotice, a deca vole od malih nogu da sednu za volan.
– Bavim se poljoprivredom, sada smo došli kolima, a iduće godine ćemo traktorom. Kod nas je Traktorijada već tradicija, imam četiri sina, najmlađem je tek nedelju dana, ostao je sa mamom kod kuće. Sejemo žitarice i gajimo beli luk. Beli luk je isplativiji, sa male površine zaradi se više para, pa ne žalimo trud. Držimo i 18 koza, pa mini farmu planiram da proširim na 30 grla. Bili smo u Austriji, probali gastarbajterski hleb, izdržali sedam godina, nije nam se svidelo, pa smo se vratili na domaći teren. Sam sebi zapovedaš, niko ti ne duva za vratom. Kada sam uvideo da je posla sve više, a para sve manje, vratio sam se kući. Posla ima i više, ali mi niko ne zapoveda – priča Rožemberski.
Senćanin Ferenc Šoti provozao je „Štajer“ iz 1951. godine, koji je bio najstariji na trešnjevačkoj Traktorijadi. – Od mene je godinu dana mlađi. To je porodično nasleđe, ostao od tasta. Stajao je 12 godina, pa sam ga postepeno obnavljao, tako da je u voznom stanju i teram ga za paradu kada se prikazuju stari traktori – saznajemo od Šotija.
Lajoš Surok iz Oroma je majstor svog zanata, pa se nije oslanjao na poznate fabrike traktora, nego je sam sebi napravio traktorče, pre tri godine sklopio je od delova spačeka. – Dobro služi za oranje moje bašte i samo najbližih komšinica, jer se više ne može postići. Nudili su mi za njega 600 evra, a meni vredi mnogo više, bilo je oko sklapanja puno razmišljanja da sve bude na svom mestu i funkcioniše – objašnjava Surok.
Domaćin iz Garden kluba “Atlantis” Nandor Bilicki, Zoran Teslić i drugi entuzijasti iz Omladinske organizacije “Kumbaja”, potrudili su se da na “Traktorijadi” bude razonode za sve generacije, jer se na provod dolazi porodično. – Traktorijada nam je u selu postala najznačajnija manifestacija, najomiljenija zabava – kaže Teslić.
Deca su se takmičila u rodeo jahanju, trčanju u yakovima, a najbolje su prošli učesnici u hvatanju prasadi i jarića, jer su se hvatala po dva praseta i jareta.
Tekst i foto: Milorad Mitrović