Topao dom za pčele
PLANDIŠTE: Oprema za pčelarstvo veoma je specifična i zato je mali broj onih koji je prave. Dvadesetosmogodišnji Nikola Damljanović iz Plandišta,
pored toga što se bavi proizvodnjom meda, pravi i košnice, prikolice za kontejnere-paviljone i platforme za njihov transport do medonosnih polja.
Nikola Damljanović kaže da pre deceniju nije ni pomišljao da će se baviti pčelarstvom i proizvodnjom metalnih konstrukcija za transport i držanje pčela, ali da ga je iznenadna očeva smrti naterala da se lati posla i obezbedi egzistenciju.
- Pčelarstvom se bavim deset godina, a počeo sam posle očeve smrti. Iza njega ostale su košnice i pčele o kojima se trebalo starati. U samom početku nije mi bilo svejedno i nisam ništa znao o pčelarstvu. Razmišljao sam šta raditi sa društvima pčela da bi opstale i dalje se razvijale. Rešenje sam našao u literaturi pomoću koje sam usavršio znanje, a vremenom i godinama stekao sam praksu i sada sam već pravi pčelar – priča Nikola.
Imao je Nikola uspona i padova u pčelarenju, ali shvatio je da svoje zanimanje atestiranog varioca može iskoristiti i sebi obezbediti dodatni posao i zaradu.
- Pokazalo se da mi je u ovom poslu od velike pomoći to što sam i atestirani varilac, jer sam počeo da se bavim proizvodnjom metalskih konstrukcija. Pravim košnice za svoje pčele, ali želim da proširim taj posao i da ih uskoro proizvodim i za prodaju. Proizvodim i pčelarske kontejnere- paviljone i plaftorme za transport pčela. Radim ih po sistemu tako da sam pčelar može da preveze košnice do mesta paše i nazad do pčelinjaka. Tako se olakša prevoz i osiguravaju košnice u toku prevoza – kaže Nikola.
Koliko je pčelarima važno da imaju siguran transport i osiguranje košnica u toku prevoza, uverio se i sam Nikola, jer u njegovom Plandištu, kako ističe, nema mnogo bagrema i zasada suncokreta, a i uljanu repicu poljoprivrednici retko sade pa mora svoje pčele da transportuje na druga medonosna polja.
- Imam 30 društava i 10 rojeva. Prosečno izvrcam 30 kilograma meda po društvu, s tim da isto toliko ostavim u košnicama pčelama da prezime. Med sam prodavao na veliko, firmama koje imaju licencu za otkup meda. Od pčelarstva se može živeti, ali treba imati znatno više društava, a i ovaj dodatni posao pravljena košnica i kontejnera za transport trebalo bi da mi omogući da pristojno zarađujem – veli Damljanović.
Dakako, za sve to potrebno je mnogo ulagati i raditi, biti stalno aktivan i vredan, jer se jedino tako ovaj posao isplati. Nikola se ne žali, već veruje da se uz vredan rad, može dobro živeti.
LJ. Malešević