Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Svečana akademija u okviru Pupinovih dana u Idvoru

11.10.2022. 10:02 10:10
Piše:
Izvor: L. Radlovački

IDVOR: Svečana akademija u Narodnom domu, zadužbini Mihajla Pupina, održana je 9. oktobra, na dan kada je 1854. u Idvoru rođen veliki naučnik. Uručena su tom prilikom priznanja istaknutim pojedincima, prikazani televizijski prilog i igrani film o Pupinu, upriličen je i kulturno-umetnički program.

Ispred spomenika „naučenjaku sa pašnjaka” položeno je cveće. Manifestacija „Pupinovi dani” počela je 5. oktobra, a potrajaće do subote, 15. oktobra kada će biti održana trka  osnovaca.

- Imali smo već interaktivnu i edukativnu predstavu za decu „Kola, pešak, smešak”, organizovali promociju knjige „Idvorske rukoveti” Đurice Krstina, koji je nagrađen na konkursu Saveza za kulturu Opštine Kovačica – kaže direktor Doma kulture „Mihajlo Pupin” Svetislav Zakić.  - Ove godine imamo i trku oko Bledskog jezera, koju organizuju naši saradnici iz Srpske biblioteke „Mihajlo Pupin” iz Ljubljane. Tamo od 2014. postoji spomenik Pupinu koji je replika ovog našeg u Idvoru.

Prvi veliki međunarodni skup u Idvoru, posvećen Pupinu održan je 1979. godine. Od tada pa do danas, 9. oktobar ima posebno mesto u kalendaru i obeležavao se na različite načine. U poslednjih dve decenije ustalilo se lokalno obeležavanje u Idvoru u saradnji sa Fondacijom „Mladen Selak” iz Beograda.

- Mihajlo Pupin je kompleksna i slojevita ličnost, bio je svetski naučnik koji je obeležio iistoriju civilizacije, započeo drugu industrijsku revoluciju – podseća Branko Kovačević, član UO Fondacije „Mladen Selak”. - Pupin je bio profesor univerziteta, ostaće zapamćen kao otac nastave elektrotehnike, jer ju je uveo na Kolumbija univerzitetu u Njujorku, ali je pomogao da je i mi uvedemo 1894. godine na Velikoj školi u Beogradu. Bio je vezan za ovaj region iako je bio američki državljanin i naučnik. Pomogao je Pašiću da se stvori Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca te da se južni Sloveni ujedine, što je bila vekovna želja ali se, nažalost, nije održala. Pupin je bio i književnik, dobio je Pulicerovu nagradu 1924. godine za svoju autobiografiju koja je bila obavezna lektira na kojoj su se vaspitavala američka deca. Tada se stvarao vrednosni sistem koji je omogućio Americi da postane najrazvijenija zemlja na svetu. Uveo je nauku na velika vrata, spojio je investitore i naučnike. Današnje generacije nisu svesne koliko nas je Pupin zadužio, ali naša Fondacija radi na popularizaciji nauke, zato smo preveli Pupinovu autobiografiju na srpski i besplatno je delimo srednjoškolcima i studentima.

Zahvaljujući onima koji lik i delo Pupina ne zaboravljaju, najboljima od najboljih uručena su priznanja. Dobitnici Pupinove medalje su inženjer Mirko Stojković, diplomirana ekonomistkinja Marijana Meliš, menayer turizma Jaroslav Stevanov i izdavač Duga Radovanov. Medalja Tesla-Pupin pripala je teniseru Novaku Đokoviću, dok je Pupinova medalja za najbolju knjigu otišla u ruke publicisti i piscu Radoslavu Laletu Pavloviću za delo „Pupin – lovac na zvezde”. Od ove godine Idvor ima još dva počasna građanina – operskog pevača Željka Lučića i naučnika iz Velike Britanije Malkolma Kupera. 

Na svečanoj akademiji bila je nagrađena i mladost, odnosno najdarovitiji učenici: Luka Carević, Aleksa Đorđević, Milan Gelić i Jovan Bengin, dok su nagradu Regionalnog centra za talente „Mihajlo Pupin” iz Pančeva dobili Tatjana Flora, Selena Gvozdenović, Luka Prpić, Anja Šušnjar, Mihajlo Slijepčević, Sofija Veljanovski, Zorana Tripković, Stefan Ilić, Ilija Serafimović, Milica Dangubić, Uglješa Kuzmanov, Aleksandar Stanić (autor prikazanog filma „Pupin i ja”) i Vladimir Mihajlov.

- Film „Pupin i ja” nastao je po urbanoj legendi iz sredine 70-ih godina, kada se pričalo da se Pupin pojavljivao pojedinim ljudima sa velikim problemima u životu, i davao im smernice kakao da to prevaziđu – pojašnjava svoje ostvarenje Aeksandar Stanić,  učenik trećeg razreda Srednje muzičke škole u Pančevu. - Jedna od neostvarenih Pupinovih želja bila je da se Narodni dom u Idvoru bavi proizvodnjom polugotovih i gotovih proizvoda, jer je smatrao da Vojvodina ima dovoljno potencijala da proizvede dobra dovoljna za celu tadašnju državu, a da ostane i za izvoz. Otud ideja da glavni lik u filmu ima problem oko poljoprivrede, što će mu se ostvariti u drugom delu filma koji će se snimati na proleće. A ja da imam priliku da se posavetujem sa Pupinom, s obzirom na to da se bavim muzikom, pitao bih ga kako da unapredim zvuk. Bavim se proučavanjem 4D zvuka, a on je bio fizičar i mogao bi da mi pomogne kako da stvorim realan zvuk u nerealnim uslovima.

L. Radlovački

Autor:
Pošaljite komentar