Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Sušara na usluzi voćarima i povrtarima

06.08.2015. 19:40 13:33
Piše:

BAČ: Centar za sušenje voća i povrća u Baču, izgrađen u okviru projekta „Povezivanje okruga i opština Dunavskog regiona u Srbiji sa zajedničkim ciljem unapređenja socio-ekonomskog razvoja“,

svečano su u sredu otvorili predsednik opštine Bač Dragan Stašević i profesor na Univerzitetu u Novom Sadu Mirko Babić. Na otvaranju ovog pogona kao partneri projekta prisutni su bili predstavnici Austrijske razvojne agencije i Univerziteta u Novom Sadu, predstavnici susednih opština i drugi gosti.  - Opština Bač uložiće sve napore da obezbedi uslove za nesmetani rad i plasman gotovih proizvoda. Kao izvor energije u ovom pogonu koristi se biomasa, a uveden je HAČP standard kako bi se sušenim proizvodima obezbedila dodatna vrednost - rekao je obraćajući se prisutnima, predsednik opštine Bač Dragan Stašević.

Polazeći sa stanovišta održivosti projekta, opština Bač je odlučila da se sušara poveri Poljoprivrednoj školi u Baču na upravljanje, što znači da će sušara pored proizvodnog postati i edukativni centar, rekao je Stašević i dodao da će kapaciteti sušare biti na raspolaganju i Udruženju žena „Kolevka Bačke“ koje je bilo partner na projektu, kao i svim drugim licima iz opštine Bač koji se bave ovom delatnošću.

- U ovom objektu , kao što ste i imali priliku da vidite ali i da probate, sušene su jabuke, jagode, banane, peršun, šargarepa, paštrnak, višnje ali i drugo voće i povrće. Kapacitet je 250 kilograma na dan, što je dovoljno za potrebe našeg područja. Prilikom projektovanja vodilo se računa i o zaštiti životne sredine tako da sušara predstavlja održivi sistem sa tehničko-tehnološkog stanovišta iz razloga korišćenja obnovljivih izvora energije, a svo osušeno voće i povrće koje bude izlazilo iz ovog objekta imaće na sebi deklaraciju o poreklu za šta smo se takođe pobrinuli – istakao je Stašević.

Vrednost opreme u sušari je 14.000 evra, a nabavljena je i ambalaža za pakovanje gotovih proizvoda, zaštitna odeća za radnike, neophodna prateća oprema za funkconisanje objekta. Očekuje se da će sušara pored proizvodnog biti iskorišćena i kao edukativni centar za potrebe Poljoprivredne škole u Baču.

Pored Centra za sušenje voća i povrća koji je predstavljao glavnu investiciju, realizovane su i druge aktivnosti sa ciljem poboljšanja socio-ekonomskih uslova Dunavskog regiona. Tako je zaživeo „Virtuelni inkubator“ - portal namenjen početnicima u privatnom biznisu na kojem se zainteresovani mogu informisati o svim aktuelnostima, ali i pronaći potrebne formulare i informacije o uslovima za učešće na konkursima i druge informacije. Organizovana je obuka za tkanje i grnčariju, održan je Festival hrane i rukotvorina u Bačkom Novom Selu, sprovedene su obuke za početnike u biznisu sa temom marketinga i izrade biznis plana i mnogo drugih aktivnosti.

M. Vranešević

Koštalo deset puta više

Ističući dobre strane projekta, predsednik opštine Bač, Dragan Stašević se osvrnuo i na probleme u realizaciji. Projekat je trajao 22 meseca, a čak 12 meseci radilo se na objektu sušare, kako u pronalaženju lokacije, izradi projektno-tehničke dokumentacije, dobijanju dozvola za gradnju, javnih nabavki i ostalog. Stašević je naglasio da je opština uložila dodatnih tri miliona dinara za adaptaciju objekta, što predstavlja skoro 10 puta više, nego što je bilo predviđeno samim projektom.

- Iako je bilo mnogo poteškoća opština Bač je ovaj objekat izgradila u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji i svim drugim propisima, a stečeno iskustvo će ikoristiti da pametno i efikasno planira naredne projekte, za koje smo sigurni da će biti ambiciozniji i sa većim uticajem na ekonomski razvoj opštine - rekao je Stašević.

 

Piše:
Pošaljite komentar