Suša i besparica utanjili pazar od lubenica
KIKINDA: Ponuda bostana je ovog leta prilično velika u Kikindi i okolnim mestima na severu Banata, a lubenice i dinje su jeftine i pristupačne potrošačima. Gordana Dirina i njen sin Sava bave se proizvodnjom bostana već godinama, jer je to porodična tradicija.
„Godinama proizvodimo bostan, ali ovako slabu godinu nikada do sada nismo imali“, jada se Gordana Dirina.
Dodaje da se sa sušom koja ih je pogodila teško bore.
„Nešto useva smo navodnjavali sistemom kap po kap, pa i odozgo, međutim, to je samo delimično ublažilo nedostatak padavina. Lubenice i dinje jesu slatke, ali su ostale sitnije. Pod bostanom imamo četiri katastarska jutra, mada smo lane imali malo više, međutim, puno nam je roda ostalo neprodato i propalo, iako se nudio jeftino“, veli naša sagovornica.
Ove sezone cene bostana su niske. Kilogram lubenice ovih dana staje 15 do 20 dinara, dok se cena kilograma dinje vrti oko 30 dinara.
„i još cenu lubenica držimo na 20 dinara zato što imamo tradiciju, jer se u našoj familiji proizvodnja bostana prenosi s kolena na koleno, već treću generaciju. Mušterije sa područja grada gde smo prisutni, znaju da su sveže i slatke. Zbog toga kod nas prodaja ide malo bolje, a oni koji nemaju kvalitetnu robu daju lubenice za 10, 15 ili 20 dinara, već u zavisnosti kakva je trenutna situacija na lokalnom tržištu. Bostan prodajemo na pijaci i u gradu, a dobrim delom i od kuće“, objašnjava Gordana Dirina.
Sin Sava Dirina je silom prilika ostao u porodičnoj proizvodnji.
„Eto, muka me naterala da se bavim bostanom. Završio sam automehaničarski zanat, ali posla nema. Otac nam je rano umro, pa je neko morao da nastavi da radi na zemlji, a i nismo hteli da prekinemo tradiciju. Uzgajamo sortu lubenica „fantazija“ koja ima najviše slasti i zbog toga je tražena od mušterija, ali slabija kupovna moć i besparica su primetni, bez obzira što bostan ove sezone nije skup“, kaže Sava Dirina.
M. Mitrović