Stvorena lista čekanja za cepanje drva
BAČKA PALANKA: Još tokom leta se znalo da će se najveći broj stanovnika Bačke Palanke i okolnih 13 sela ove zime grejati na drva i ugalj. Kako je pre vremena zahladnelo
čini se da će taj broj biti najveći u poslednjoj deceniji. Gotovo da nema ulice, posebno u najvećem stambenom naselju Sinaj sa preko 10.000 stanovnika, gde ispred kuća još uvek ne stoje gomile ogrevnog drveta. Oni vredniji, koji su ranije uplatili ogrev, odnosno isplatili drva već su ih smestili u podrume, šupe, a pojedini još pre deset dana počeli da lože.
Bačka Palanka je gasifikovana pre više od četvrt veka, i u cene gasa i struje za dogrevanje bile podnošljive, ovde je bilo malo posla za sekače drva. Danas je taj posao postao ozbiljan izvor prihoda za vlasnike cirkulara i motornih testera, pa su čak morali da naprave liste čekanja, jer, vele ne mogu da stignu na sve strane. Interesatno je da i drva za ogrev nema dovoljno, pa je i cena kubnog metra, kako su dani postajali hladniji, rasla. Danas se kubni metar, na primer, bukve, cera, graba, pa čak i bagrema prodaje po 4.600 do 5.000 dinara.
Ako nema ovih najkaloričnijih vrsta ogrevnog drveta prodaje se i jasen, crvena vrba, pa i topola. Stariji vele da je zimi svako drvo u peći dobro. Za sekače treba spremiti od 200 do 300 dinara po kubnom metru, u zavisnosti da li drva seku majstori sa motornim testerama ili cirkularima na struju. Stariji ili oni koji nisu vični cepanju drva moraju da plate još 300 dinara po kubnom metru za ovaj posao, a za unošenje i slaganje u šupu ili podrum još po 100 dinara. Tako kubni metar tvrdog ogrevnog dinara, ako se sve plati izađe oko 5.700 dinara.
Oni koji ovih dana dobijaju ogrev žale se da su drva sirova, pa se nadaju da bi eventualni povratak leta dobro došao, jer bi drva posle seče i cepanja mogla da odstoje 10-tak dana napolju da se koliko - toliko prosuše. Najviše se boje velikih kiša, pa ima i onih koji su drva pokrili i šale se da su cepanice dobile kabanice da ne ozebu.
Strujom se, za sada mnogi ovde dogrevaju, mada je sve više oyaka iz kojih se vidi dim. Uključuju se radi dogrevanja klime, uljni radijatori, kvarcne i termo peći i to uglavnom jutrom i s večeri. Doduše, na struju se moraju grejati i žitelji stanova u zgradama gde nisu ozidani dimnjaci, ili nisu u sistemu daljinskog grejanja.
M. Sudžum
Probe otvorile sezonu
Centar grada, oko 800 stanova u višespratnicama u Stambenom bloku „Partizan“, kao i zgrade državnih institucija, škole, poslovni prostor, i ove grejne sezone toplonu energiju dobijaće iz nove kotlarnice DP „Novi Sad – Gas“, koja je pustila tople probe 4. oktobra, mada zvanično grejna sezona počinje 15. oktobra. Vladimir Žilaji, rukovodilac kotlarnice kaže da je grejanje faktički počelo ranije zbog niskih temperatura za ovo doba godine, a neće se prekidati, pa će se iz toplih proba nastaviti sezona grejanja.