Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Štrajk u Somborskim novinama: Pred čitaocima samo čitulje i oglasi

10.03.2023. 19:48 19:49
Piše:
Foto: Svi zaposleni u štrajku

SOMBOR: Svih 11 zaposlenih u jednom od najdugovečnijih vojvođanskih štampanih glasila, nedeljniku „Somborske novine“, stupilo je u štrajk zbog neisplaćenih zarada.

Kratko su se danas obratili javnosti na dan u sedmici kada se ove novine uobičajeno i nađu pred čitaocima.

Mada su se „Somborske“ našle na kioscima, u jučerašnjem izdanju nije bilo nikakvih informativnih sadržaja, pošto su štampani samo oglasi, reklame i umrlice, odnosno čitulje.

- Jednoglasno smo se odlučili na ovaj potez, u pokušaju da ostvarimo svoja osnovna prava, pravo da budemo plaćeni za svoj rad, pošto nam tri meseca nije isplaćena zarada – pojasnila je Marina Radnić, glavna i odgovorna urednica „Somborskih novina“. - Ovo je prvi put za 69 godina postojanja svim Somborcima omiljenog lista da izlazi u ovakvom obliku, zbog čega se izvinjavam našim čitaocima i klijentima, uz nadu da će već sledeći broj biti informativan i sadržajan na kakav su naši čitaoci i navikli, ali mi jednostavno nismo imali drugog izbora.

Glavna urednica nije mogla da pruži više podataka o finansijskom stanju „Somborskih“ kao privrednog subjekta, pošto je to domen većinskog vlasnika Srđana Vučurevića, koji je ujedno i direktor „Somborskih novina“.

- Mi smo pokušali u komunikaciji sa većinskim vlasnikom da iznađemo rešenje, prošle nedelje smo imali zajednički sastanak na kome nas je direktor uveravao da će ono biti pronađeno, da je sve u redu i da ćemo konačno dobiti zarade koje su osnov naše egzistencije, ali se sve završilo na tom obećanju. Još od privatizacije, pre 15 godina, isti nam je vlasnik i do sada nije bilo nikakvih problema, tiraž, broj oglašivača i marketinških klijenata nam je zadovoljavajući, sigurno je da mi sami nismo gubitaši, tako da nam nije jasno kako je moguće da nam se ne isplaćuju zarade – rekla je u ime svih svojih kolega Marina Radnić. – Mada lokalna samouprava nema nikakvih obaveza prema nama kao privatizovanom mediju, pošto se ipak radi o svojevrsnom brendu Sombora bili smo, uz puno razumevanja i moralne podrške primljeni i od čelnika grada, lokalne samouprave koja nam je svake godine dodelila određena sredstva na ime projektnog finansiranja kroz postupke javnih konkursa namenjenih medijima i informisanju.

Ta sredstva nisu zanemarljiva, ali novine daleko većim delom ostvaruju prihode od prodaje i marketinga, potvrdila je Radnić, izražavajući nadu da će i ovogodišnje učešće nedeljnika kojem je na čelu na aktuelnom konkursu koji traje do 20. marta biti krunisano finansijskom podrškom Grada. Ona, međutim, nije imala konkretan odgovor šta će se dalje dešavati i kako će zaposleni u „Somborskim novinama“ reagovati ukoliko se problem njihovih zarada ne reši do sledećeg petka, odnosno roka da se novi broj ovog nedeljnika nađe na kioscima.

Kako su tek u četvrtak zaposleni u „Somborskim novinama“ obelodanili svoje stupanje u štrajk o njemu se još uvek nisu oglašavala novinarska udruženja poput UNS, NUNS  ili NDNV, dok je reakcija samih Somboraca, pozvanih da im svojim dolaskom na protestni skup ispred prostorija oglasnog odeljenja pruže podršku, bila više nego mlaka pošto se okupilo tek desetak sugrađana novinara i zaposlenih u „Somborskim novinama“. Protest je nadziralo čak pet uniformisanih policajaca i jedan inspektor MUP u civilu, a kako skup nije bio prijavljen, zaposleni su se kolegama iz drugih medija ipak obratili u zatvorenom prostoru.

Do štrajka zaposlenih u ovom lokalnom štampanom mediju, koji je uspešno prebrodio vlasničku transformaciju prvih deceniju i po, došlo je u momentu koji obeležava 100 godina od rođenja njenog osnivača i prvog direktora i glavnog i odgovornog urednika Milenka Beljanskog-Pipca. Tokom tranzicionog perioda u maju 2007. godine prilikom burne licitacije u kojoj su učestvovala tri ponuđača, među kojima i tada košarkaški reprezentativac na vrhuncu igračke slave Željko Rebrača, „Somborske novine“ je kupio četvoročalni konzorcijum koji su činili Novosađani Nenad Rončević, Srđan Vučurević, Miodrag Nikić i Dušan Stupar. Početna cena od 694.000 dinara izlicitirana je na čak 21.000.000 dinara, a 15 godina kasnije, po podacima zvaničnog sajta Agencije za privredne registre, pored podatka da „Somborske novine“ AD kao pravni subjekat imaju upisan kapital od 5.633 evra akcijskog kapitala bez navođenja konkretnog vlasnika, kao generalni direktor se navodi Srđan Vučurević, dok su izvršne direktorke sa ovlaštenjem zastupanja ograničenim njegovim supotpisom aktuelna urednica Marina Radnić, te njene koleginice iz „Somborskih“ Tamara Stojković i Jasmina Mudrunić. 

Tekst i foto: M. Miljenović

Piše:
Pošaljite komentar