Stari rendgen daje mutne slike
ŠID: Da je povećan broj obolelih od karcinoma u celoj zemlji, opšte je uverenje koje provejava u medijima, a još više u privatnim razgovorima.
Kakva je situacija na šidskom području proverili smo kod iskusne doktorke, specijaliste radiologa Branke Đurović, za koju kolege i pacijenti imaju samo reči hvale. Ona radi 33 godine, od toga 22 na rendgenu i ultrazvučnom aparatu, pa iz takvog iskustva i bez statistike, može dati relevantnu ocenu o zdravstvenom stanju Šiđana.
- I pre je bilo teških bolesti, poput tuberkuloze, malih boginja, ali vremenom je to rešeno. Međutim, karcinoma nije bilo, po koji slučaj godišnje, dok se danas nalazi svakodnevno. Osim ove teške bolesti nalazimo priličan broj koštanih oboljenja, oboljenja želuca, zatim degenerativnih promena zglobova i kičmenog stuba, uopšte gledano kostiju kod starijih. Pregledom mlađih osoba, žena, muškaraca i dece ne nalazimo često karcinome, i to je dobro. Kod starijih najčešće nalazimo karcinom pluća – kaže doktorka Đurović.
U poslednje vreme se češće viđa i karcinom bubrega koji, po rečima Branke Đurović, pođednako pogađa muškarce i žene.
- U toku jedne godine na rendgen dođe 10.000 pacijenata, a na ultrazvučni pregled ukupno 3.000. Oni kontrolišu svoje zdravlje, i to je dobro. Pored gornjeg i donjeg abdonoma (jetra, žuč, bubreg i prostata), radim i pregled pljuvačne, štitne i limfne žlezde. Najviše pregledam abdomen, jer tu se najpre pokaže napad karcinoma sa bubrega. Lekar tu mora biti oprezan i lagano utvrditi sve elemente – kaže Branka Đurović.
Osoblje koje radi na rendgenu starom više od 30 godina, kojem su cevi menjane dva puta, zbog mogućnosti ozračenja koristi zaštitu uz redovne kontrole zdravlja. Kontroliše se redovno i uređaj.
- Za sve ove godine nikad nisam bila ozračena. Imamo i drugi rendgen koji služi za pregled želuca i creva, star 10 godina. Međutim, snimci starog rendgena daju mutnu, nejasnu sliku. Moje kolege i ja ukazujemo na taj problem, jer takav uređaj ne može dati pravu sliku. Nadam se da ćemo taj problem rešiti. Mi godišnje na ta dva rendgena napravimo 10.000 snimaka koji su ključni za uspostavljanje dijagnoze. Deo smo tima u našem Domu zdravlja s jedne strane, a sa druge strane želimo da kolegama specijalistima na koje se dalje upućuju naši pacijenti pošaljemo prave slike, jer u tom slučaju i dijagnoza će biti prava – ističe Branka Đurović.
D. Savičin