Stara Pazova: Jasan odgovor nasilnicima, podrška žrtvama
STARA PAZOVA: U okviru svetskog programa „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” u Staroj Pzaovi je Dom zdravlja organizovao promociju Centra za žrtve seksualnog nasilja Opšte Bolnice Sremska Mitrovica, koji je osnovan pre godinu dana u okviru projekta „Zaustavi, zaštiti, pomozi” Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo APV.
Regionalni centar za žrtve seksualnog nasilja nad ženama jedan je od sedam u Vojvodini i, kako reče novinarima primarijus dr Predrag Rogulić, specijalista ginekolog akušer i koordinator radne grupe Opšte bolnice, institucionalni je odgovor na rodno zasnovano nasilje koje je odavno prisutno, ali je sada u fokusu društva, s obzirom na to da je i Srbija potpisnik Istambulske konvencije.
Cilj osnivanja centara u regionalnim bolnicama u APV je koordinirano pružanje zdravstvenih, psiho-socijalnih i pravnih usluga devojkama i ženama u riziku od nasilja ili koje su nasilje pretpele. Primarijus Rogulić je naglasio da Centar za slučajeve seksualnog nasilja u Sremskoj Mitrovici ima veliku odgovornost jer pokriva sedam opština u Sremu sa preko 200.000 stanovnika, da je prva godina rada bila posvećena formiranju, donošenju normativnih akata, a sada se kreće sa obimnijim informisanjem i edukcijom zdravstvenih radnika i svih drugih struktura koje treba da budu uključene u ovu priču.
Svetlana Mišić Pacula, glavna sestra na odeljenju ginekologije OB Sremska Mitrovica je iznela podatke da je od septembra 2017. kada je Centar formiran, bilo devet slučajeva seksualnog nasilja na području Srema, da su žrtve uglavnom maloletnice i osobe sa smetnjama u razvoju, a silovanje ili pokušaj su izvršila lica bliska žrtvama. Nasilnici su procesuirani, ali povratnih podataka iz tužilaštva još nema, kaže sestra Mišić-Pacula naglašavajući da se brzo delovalo, kako žrtve, već traumatizovane, ne bi prolazile nove traume.
Centar za slučajeve seksualnog nasilja, ženama i devojkama od 15 godina starosti nadalje, obezbeđuje psihosocijalnu pomoć za prevazilaženje posledica nasilja, medicinsko zbrinjavanje povreda nastalih nasiljem i priprema ih za forenzički pregled radi prikupljanja dokaza. Žrtve se upoznaju sa procedurom u procesu prijave seksualnog nasilja, pruža im se podrška u pripremi krivične prijave i sudskog postupka, kao i multisektorska pomoć timova u lokalnim zajednicama kako bi se pomoglo žrtvama da izađu iz krize.
Psiholog Branislava Golić koja je u rad Centra za slučajeve seksualnog nasilja uključena kao aktivistkinja Centra za podršku ženama, objašnjava da je timski rad važan, da se dobro krenulo u celom Sremu i da su dva psihologa žrtvama na raspolaganju 24 sata svih 365 dana u godini, jer bitno žrtve nasilja osnažiti, a radi se i sa majkama žrtava.
Upoznavanju sa uslugama koje Centar za slučajeve nasilja Opšte bolnice Sremska Mitrovica treba i može da pruži prisustvovali su predstavnici institucija i nevladinih organizacija staropazovačke opštine, koji bi trebalo da učestvuju u ovom poslu kao socijalni partneri na lokalnom planu. To su, pre svih, zdravstveni radnici Doma zdravlja, policija, tužilaštvo, Centar za socijalni rad, 11 stručnih lica koja su prošla edukaciju u projektu „Zaustavi, zaštiti, pomozi”, Forum srednjih škola, udruženja koja brinu o osobama sa smetnjama u razvoju, udruženja žena, penzionera.
Verica Popović, socijalni radnik Doma zdravlja „Dr Jovan Jovanović Zmaj” kaže da je ovakav vid informisanja i edukacije pokazatelj da društvo brine, da se nasilje sprečava i nasilnici kazne, a žrtve zaštite.
A. Mali
Projekat „Stara Pazova na dlanu“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.