Стара Пазова: Јасан одговор насилницима, подршка жртвама
СТАРА ПАЗОВА: У оквиру светског програма „16 дана активизма против насиља над женама” у Старој Пзаови је Дом здравља организовао промоцију Центра за жртве сексуалног насиља Опште Болнице Сремска Митровица, који је основан пре годину дана у оквиру пројекта „Заустави, заштити, помози” Покрајинског секретаријата за здравство АПВ.
Регионални центар за жртве сексуалног насиља над женама један је од седам у Војводини и, како рече новинарима примаријус др Предраг Рогулић, специјалиста гинеколог акушер и координатор радне групе Опште болнице, институционални је одговор на родно засновано насиље које је одавно присутно, али је сада у фокусу друштва, с обзиром на то да је и Србија потписник Истамбулске конвенције.
Циљ оснивања центара у регионалним болницама у АПВ је координирано пружање здравствених, психо-социјалних и правних услуга девојкама и женама у ризику од насиља или које су насиље претпеле. Примаријус Рогулић је нагласио да Центар за случајеве сексуалног насиља у Сремској Митровици има велику одговорност јер покрива седам општина у Срему са преко 200.000 становника, да је прва година рада била посвећена формирању, доношењу нормативних аката, а сада се креће са обимнијим информисањем и едукцијом здравствених радника и свих других структура које треба да буду укључене у ову причу.
Светлана Мишић Пацула, главна сестра на одељењу гинекологије ОБ Сремска Митровица је изнела податке да је од септембра 2017. када је Центар формиран, било девет случајева сексуалног насиља на подручју Срема, да су жртве углавном малолетнице и особе са сметњама у развоју, а силовање или покушај су извршила лица блиска жртвама. Насилници су процесуирани, али повратних података из тужилаштва још нема, каже сестра Мишић-Пацула наглашавајући да се брзо деловало, како жртве, већ трауматизоване, не би пролазиле нове трауме.
Центар за случајеве сексуалног насиља, женама и девојкама од 15 година старости надаље, обезбеђује психосоцијалну помоћ за превазилажење последица насиља, медицинско збрињавање повреда насталих насиљем и припрема их за форензички преглед ради прикупљања доказа. Жртве се упознају са процедуром у процесу пријаве сексуалног насиља, пружа им се подршка у припреми кривичне пријаве и судског поступка, као и мултисекторска помоћ тимова у локалним заједницама како би се помогло жртвама да изађу из кризе.
Психолог Бранислава Голић која је у рад Центра за случајеве сексуалног насиља укључена као активисткиња Центра за подршку женама, објашњава да је тимски рад важан, да се добро кренуло у целом Срему и да су два психолога жртвама на располагању 24 сата свих 365 дана у години, јер битно жртве насиља оснажити, а ради се и са мајкама жртава.
Упознавању са услугама које Центар за случајеве насиља Опште болнице Сремска Митровица треба и може да пружи присуствовали су представници институција и невладиних организација старопазовачке општине, који би требало да учествују у овом послу као социјални партнери на локалном плану. То су, пре свих, здравствени радници Дома здравља, полиција, тужилаштво, Центар за социјални рад, 11 стручних лица која су прошла едукацију у пројекту „Заустави, заштити, помози”, Форум средњих школа, удружења која брину о особама са сметњама у развоју, удружења жена, пензионера.
Верица Поповић, социјални радник Дома здравља „Др Јован Јовановић Змај” каже да је овакав вид информисања и едукације показатељ да друштво брине, да се насиље спречава и насилници казне, а жртве заштите.
А. Мали
Пројекат „Стара Пазова на длану“ реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.