POETIKA TALENTOVANE JELENE ŠARKOVIĆ Mladi glas oblikuje svet
SREMSKA MITROVICA: Mlada dramaturškinja i pesnikinja Jelena Šarković iz Sremske Mitrovice uvek je bila na raskrsnici dve umetnosti – izvođačke i neizvođačke. Sa 25 godina, već je postigla značajan uspeh u svetu književnosti, a njena strast prema umetnosti nije se pojavila slučajno.
Završila je osnovne studije dramaturgije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu i sada je na master studijama Teorije dramskih umetnosti, medija i kulture. Iako je tokom srednje škole bila posvećena pisanju poezije, nije se nikada potpuno opredelila između tih različitih umetničkih formi.
– Bavila sam se pisanjem poezije u toku srednjoškolskih dana, ali sam takođe bila uključena u dramsku sekciju i gledala filmove i pozorišne predstave – objasnila je Šarković. – Ni tada nisam mogla da se opredelim između dve umetnosti, niti mislim da bi trebalo nametati sebi jedno interesovanje. Izvesna sloboda u stvaranju umetničkog dela i podudarnost ideje o kojoj pišeš sa tvojim verovanjima i stavovima mora da postoji.
Iako naša sagovornica poslednjih nekoliko meseci piše kratke priče, najviše uživa u pisanju poezije, i kako je rekla, to joj donosi posebnu draž i ispunjenost.
– Mislim da se kod mene želja za oblikovanjem i oneobičavanjem sveta javila rano, u osnovnoj školi sam pisala o planeti kao velikoj Švarcvald torti – istakla je Jelena Šarković. – To se posle razvilo kroz čitanje, potrebu da se odgonetne svaka situacija sa kojom bih se suočila i traganje za odgovorima na večna filozofska pitanja.
Naša sagovornica je objavila zbirku poezije „Dete prašnjavih puteva” prošle godine u izdavačkoj kući „Presing“ i nada se da će novi rukopis poezije koji je već ušao u uži krug nekih prestižnih nagrada, biti štampan uskoro.
– Za to vreme spremam zbirku kratkih priča sa konceptom polifonije, odnosno priča prikazanih iz više perspektiva različitih aktera – najavila je ona. – Radnja je smeštena u sadašnjost i dešava se u usko povezanoj zajednici koja ima svoja nepisana pravila podlosti, spletkarenja i odnosa moći. Zapravo se radi o generacijama dve porodice i ljudima oko njih na koje utiču i obrnuto, oni koji na njih utiču. Bitno mi je da se vide dileme i patnje mlađe generacije koje se često guraju pod tepih i mehanizmi kontrole koje odrasli koriste, a ne preispituju jer su tu „oduvek“. Volela bih i da napisane drame za decu i odrasle budu izvedene u budućnosti.
Sa decom je lakše
Naša sagovornica veruje da savremena književnost i dramsko stvaralaštvo nude sjajan način da se osvetle problemi mladih ljudi, od najranijeg uzrasta, do puberteta i sazrevanja u odraslu osobu, ali i da ih inspirišu da sami stvore umetnost.
– Kroz to približavanje i saosećanje sa njima dolazi do učenja i oni sami mogu poželeti da napišu, snime, montiraju ili osmisle nešto – priča Šarković. – Sa decom je lakše, to znam iz ličnog iskustva jer radim sa njima u Dramskom studiju u Sremskoj Mitrovici. Njima se pročita pesma i oni odmah imaju želju da iznedre svoju. Ta potreba da se bude deo grupe i zajednice nije zamaskirana i sakrivena kao kod starije dece. Zato njima preporučujem da se ne plaše nijansi svoje individualnosti i karaktera i iskoriste ih na najbolji mogući način, jer tako osim što pomažu sebi i obogaćuju unutrašnji svet, daju primer drugima.