Srbobranski Biser dobio nove prostorije
SRBOBRAN: Korisnici Dnevnog boravka koji vodi Društvo za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama „Biser” u Srbobranu, nisu samo deca od 10-12 godina, već i odrasli, stariji i od 40 godina, već u zavisnosti od toga koja vrsta podrške im je potrebna.
- U Dnevnom boravku imamo 20 korisnika, uslugu ličnog pratioca koristi 19-oro dece i oko stotinak dece varira u ranom tretmanu, pa računamo da brojimo oko 100 korisnika usluga našeg društva, koje uglavnom finansira lokalna samouprava, međutim apliciramo i na druge konkurse, čime obezbeđujemo dodatne akivnosti - kaže Slavka Popić, predsednica Društva za pomoć MNRO „Biser”iz Srbobrana.
Eko-kamp po kojem je „Biser” poznat održava se već 15 godina, od 2004. godine, a organizuje se u poslednjoj nedelji jula i prvoj nedelji avgusta.
- Bili smo među prvima koji su pokrenuli kamp te vrste. Tu imamo goste iz cele Vojvodine koji svakodnevno, po jedan dan budu prisutni u kampu. Poslednje dve godine Eko-kamp nam delimično finansira Savez udruženja za pomoć MNRO Vojvodine čiji je predsednik Marko Košutić, koji je i predsednik Društva za pomoć MNRO „Plava ptica” iz Kule, sa kojim imamo jako lepu saradnju- kaže Popić. -Od Opštine očekujemo samo da sve bude urađeno u rokovima što je potrebno, raspisivanje konkursa, javne nabavke, obezbeđenje sredstava ume da kasni zbog rokova i procedura koje dugo traju, iako znamo da će sve na kraju biti u redu.
Popić ističe da imaju i novi prostor koji su dobili od Opštine u koji su se već uselili.
- I Ministarstvo nam je puno pomoglo za novi prostor kroz dva konkursa, za prvi smo dobili 700.000 dinara, a kroz drugi 1,5 miliona dinara, što su za nas velika sredstva. Uspeli smo da prostor napravimo tako da ima sve što nam treba. Prvi put smo dobili novac od NIS-a, koji nam je pomogao sa prvim saniranjem objekta, koji sređujemo već tri godine i on se nalazi na adresi Proleterska 4, dok nam se dosadašnji objekat nalazi preko mosta - kaže Slavka Popić. -Imamo i licencirani objekat u Skopljanskoj ulici i objekat u Hajduk Veljkovoj koji treba da ide u restituciju.
Ona smatra da treba da se nastave mere sprečavanja nastanka invalidnosti i mere neonatalne politike koja treba da dovede poboljšanja i smanjenja dece rođene sa smetnjama i rizicima.
- Imamo resurse i bilo bi dobro da pokrenemo neku vrstu ambulante za ranu rehabilitaciju, kako bi mogli da radimo vežbe, ali da ambulanta bude kako za decu, tako i odrasle - kaže Popić. -Roditelji ne stižu da odvedu decu u Vrbas ili Novi Sad ili je naporno, skupo, te bi bilo dobro da imamo tu vrstu usluge kod nas, a i nameravamo da i dalje razvijamo socijalno preduzetništvo, kako bi se korisnici zaposlili u privredi, a do sada su bili angažovani u javnim radovima.
Sa zadacima i edukacijama, korisnici su prošli obuke i organske proizvodnje.
- Sad imamo obuku za masera i terapeuta i to su nam razvojni pravci. Trudimo se svakako da uvek budemo na usluzi našim korisnicima i ljudima kojima je naša pomoć zaista potrebna - ističe predsednica Društva za pomoć MNRO „Biser“ Srbobran.
M. Stakić