Sombor proslavio 272 godine od dobijanja statusa grada
SOMBOR: Svečanom akademijom u Narodnom pozorištu, uz pridržavanje svih preventivnih, protivepidemijskih mera zaštite zdravlja, obeležen je Dan grada, praznik kojim Sombor obeležava 17. februar daleke 1749. godine, kada je ukazom austrijske nadvojvotkinje, ugarske kraljice i imperatorke Svetog rimskog carstva Marije Terezije, uzdignut u rang slobodnih kraljevskih varoši.
Ova privilegija, kojom je Sombor izuzet iz ingerencije ugarskih komorskih vlasti, plaćena je sa 150.000 zlatnih rajnskih forinti, čija je težina bila 125 kilograma, mada je ceh eliberatcije bio daleko veći s obzirom na to da su Somborci morali kreditno da se zaduže, pa je poslednji anuitet duga plaćen tek 1806.godine.
Svečanu akademiju, uz prigodan umetnički program, pored pomena na 280 godina uzgajanja kukuruza u somborskom ataru i jednog veka od osnivanja „Bunjevačkog kola“, obeležilo je uručenje „Povelje grada Sombora“, čiji su ovogodišnji laureati zaposleni, aktivisti i volonteri gradske organizacije Crvenog krsta, dela svakako najpoznatije i najveće međunarodne humanitarne organizacije na svetu.
- Čast mi je da uručim „Povelju grada Sombora“ gradskoj organizaciji Crvenog krsta, pošto su njihovi zaposleni, aktivisti i volonteri to zaslužili predanim humanitarnim radom ne samo u protekloj, već i u svim prethodnim godinama, tako da nema sumnje da je ova nagrada otišla u potpuno zaslužne ruke – rekao je gradonačelnik Antonio Ratković, koji je pored „Povelje grada Sombora“, koju je u ime ovdašnjeg Crvenog krsta primila sekretar Biljana Klipa, uručio i nekoliko zahvalnica, za razvoj varoši somborske zaslužnim, pojedincima, organizacijama i privrednim kolektivima.
Pored svečane akademije u okviru proslave Dana grada juče je u popodnevnim satima upriličena i promocija knjige ovdašnjeg hroničara Milana Stepanovića pod nazivom „Sombor – slovo po slovo, 101 pojam o Somboru 30 slova“ u organizaciji Gradske biblioteke „Karlo Bijelicki“, dok je u Velikoj galeriji Kulturnog centra „Laza Kostić“ otvorena izložba fotografija „Zapisi o prirodi i ljudima“ Ištvana Viraga, majstora fotografije koji je ovdašnjoj javnosti poznatiji kao novinar.
Danas će se obeležavanje Dana grada nastaviti izložbom „Ljudi, nepresušno vrelo inspiracije” u Galeriji „Milan Konjović“, dok će u 18 sati na Velikoj sceni Narodnog pozorišta biti odigrana predstava „Tenor na zajam”, kao svojevrsni poklon grada njegovim današnjim žiteljima. Poslednji dan proslave, petak, će obeležiti u 17 sati otvaranje izložbe „Somborski Bunjevci“ u organizaciji somborskog Gradskog muzeja, dok će u 19 časova u Velikoj sali Kulturnog centra „Laza Kostić“ biti održana projekcija filma „Skupljači perja“, ikoničnog ostvarenja Aleksandra Saše Petrovića iz 1967. godine, koje je snimljeno u okolini Sombora i Apatina.
M. Miljenović