Sladak biznis uneo gorku zebnju
SENTA: Oko 2.300 korisnika daljinskog grejanja u Senti s pažnjom iščekuje ishod u slučaju promene vlasnika u Fabrici šećera TE-TO, koja je istovremeno i toplana za ovo područje, a posebno strepe radnici.
Odbornici opozicije u Skupštini opštine iz redova Demokratske stranke, Mađarskog pokreta i Građanskog saveza Mađara, podneli su zahtev predsednici opštinskog parlamenta Tatjani Balo da se zbivanja oko šećerane nađu na dnevnom redu vanredne sednice, koja će se, kako saznajemo, održati tokom naredne nedelje.
Opštinski čelnici uveravaju da se preduzimaju sve neophodne radnje kako bi se spremno dočekao početak grejne sezone, bez obzira na sudbinu šećerane. Doskorašnji većinski vlasnik italijanska kompanija SFIR je senćansku fabriku prodala kompaniji „Sunoko“ iz sastava MK Grupe Miodraga Kostića, pa se kalkuliše da ukoliko se remont fabrike za predstojeću kampanju ne pokrene do 20. avgusta, jer još nije stigla dozvola antimonopolske komisije, da su mali izgledi da će korisnici daljinskog grejanja imati tople radijatore, jer se toplotna energija obezbeđuje iz fabrike.
U međuvremenu „Sunoko“ je potpisao memorandum o saradnji sa austrijskom kompanijom „Argana“, što prema izjavi predsednika Komisije za zaštitu konkurencije dr Miloja Obradovića, neće uticati na postupak koji se vodi u slučaju prodaje senćanske šećerane, ali da ukoliko u međuvremenu dođe do promene vlasništva u kompaniji „Sunoko“, ono takođe mora biti prijavljeno antimonopolskoj komisiji.
Šef odborničke grupe Mađarskog pokreta u SO Senta Šandor Jožef zabrinut je što fabrika u Senti praktično stoji već nekoliko meseci.
- Svi ugovori sa firmama koje su radile usluge za fabriku su poništeni, radnici koji su bili pod ugovorom dobili su otkaze, a njih 200 koji su u redovnom radnom odnosu mogli bi dobiti otkaze čim im istekne prinudni godišnji odmor, ako fabrika ne počne da radi - kaže Šandor Jožef i dodaje da je sindikat šećerane pre više od mesec dana tražio pomoć od Skupštine opštine Senta kako bi intervenisali kod nadležnih organa. - Šećerana je jedno od tri najveća preduzeća u gradu i ugroženo je 200 porodica i 600 proizvođača šećerne repe, a time i znatna suma koja se očekuje u opštinskom buyetu. Grad jedino može da preko Skupštine utiče na nadležne organe da ubrzaju postupak. Ako do 20. jula ne okončaju postupak za izdavanje dozvole za rad, neće moći da se uradi remont bez kojeg ne može da započne kampanja prerade šećerne repe, što bi ujedno i značilo katanac na fabriku za sva vremena - ubeđen je Šandor.
M. Mitrović