Сладак бизнис унео горку зебњу
СЕНТА: Око 2.300 корисника даљинског грејања у Сенти с пажњом ишчекује исход у случају промене власника у Фабрици шећера ТЕ-ТО, која је истовремено и топлана за ово подручје, а посебно стрепе радници.
Одборници опозиције у Скупштини општине из редова Демократске странке, Мађарског покрета и Грађанског савеза Мађара, поднели су захтев председници општинског парламента Татјани Бало да се збивања око шећеране нађу на дневном реду ванредне седнице, која ће се, како сазнајемо, одржати током наредне недеље.
Општински челници уверавају да се предузимају све неопходне радње како би се спремно дочекао почетак грејне сезоне, без обзира на судбину шећеране. Доскорашњи већински власник италијанска компанија СФИР је сенћанску фабрику продала компанији „Суноко“ из састава МК Групе Миодрага Костића, па се калкулише да уколико се ремонт фабрике за предстојећу кампању не покрене до 20. августа, јер још није стигла дозвола антимонополске комисије, да су мали изгледи да ће корисници даљинског грејања имати топле радијаторе, јер се топлотна енергија обезбеђује из фабрике.
У међувремену „Суноко“ је потписао меморандум о сарадњи са аустријском компанијом „Аргана“, што према изјави председника Комисије за заштиту конкуренције др Милоја Обрадовића, неће утицати на поступак који се води у случају продаје сенћанске шећеране, али да уколико у међувремену дође до промене власништва у компанији „Суноко“, оно такође мора бити пријављено антимонополској комисији.
Шеф одборничке групе Мађарског покрета у СО Сента Шандор Јожеф забринут је што фабрика у Сенти практично стоји већ неколико месеци.
- Сви уговори са фирмама које су радиле услуге за фабрику су поништени, радници који су били под уговором добили су отказе, а њих 200 који су у редовном радном односу могли би добити отказе чим им истекне принудни годишњи одмор, ако фабрика не почне да ради - каже Шандор Јожеф и додаје да је синдикат шећеране пре више од месец дана тражио помоћ од Скупштине општине Сента како би интервенисали код надлежних органа. - Шећерана је једно од три највећа предузећа у граду и угрожено је 200 породица и 600 произвођача шећерне репе, а тиме и знатна сума која се очекује у општинском буyету. Град једино може да преко Скупштине утиче на надлежне органе да убрзају поступак. Ако до 20. јула не окончају поступак за издавање дозволе за рад, неће моћи да се уради ремонт без којег не може да започне кампања прераде шећерне репе, што би уједно и значило катанац на фабрику за сва времена - убеђен је Шандор.
М. Митровић