Školovanje na mađarskom za Srbiju i svet
SOMBOR: Građani Srbije koji se služe mađarskim jezikom, nakon jedne decenije ponovo mogu da u Somboru steknu visokoškolsku diplomu i pri tome slušaju nastavu i polažu
ispite na svom maternjem jeziku. Ovo im je omogućeno zahvaljujući isturenom odeljenju Medicinskog fakulteta u Pečuju koje je svečano otvoreno u prostorijama somborske Mađarske građanske kasine u kojoj će ove jeseni početi nastava za 11 studenata koji će se obrazovati kroz osam semestara. Izdvojeno odeljenje za obrazovanje negovatelja pri Medicinskom fakultetu Univerziteta u Pečuju, kao što i priliči, svečano je otvoreno a ceo događaj je počeo izvođenjem univerzitetske himne „Gaudeamus” i himnama Srbije i Mađarske, koje je otpevao vokalni ansambl „Musica Viva”.
Rukovodstvo pečujskog univerziteta namerava da do 2020. godine u somborskom odeljenju uči oko 100 studenata, koji će završetkom svog visokoškolskog obrazovanja sticati diplomu koja će važiti u svim EU državama, a imaće i mogućnost nastavka master studija u Pečuju.
- Odeljenje u Somboru predstavlja mogućnost da Medicinski fakultet pečujskog univerziteta pokaže da obrazovanje može da ponudi i van granica Mađarske, pre svega za one koji žele da ostanu i studiraju na mađarskom jeziku u domovini, ali i za one koji žele da steknu diplomu na međunarodnim studijama na engleskom jeziku- kazao je dekan Medicinskog fakulteta u Pečuju, prof. dr Jožef Betlehem.- Dokumentacija za akreditaciju studijskog programa na engleskom jeziku je spremna i nadamo se da će ceo proces biti okončan do sledećeg septembra - kazao je dekan Medicinskog fakulteta u Pečuju, prof. dr Jožef Betlehem.
Po rečima rektora Univerziteta u Pečuju, prof. dr Jožefa Bodiša,koji je i predsednik Rektorske konferencije Mađarske,ovo je istorijski korak početka važnih studija, koje će popraviti kvalitet života građana u prekograničnom području u kojem žive i Mađari.
Studije za negovatelje u Somboru otvorene su zahvaljujući zalaganju mađarskog Ministarstva za ljudske resurse, koje je na svečanosti povodom početka rada u Somboru predstavljao državni sekretar Zoltan Maruž.
- Naše ministarstvo je 2014. godine sagledalo mogućnosti visokog obrazovanja na mađarskom jeziku u Vojvodini i zaključili smo da su prilike među najlošijima u regionu -rekao je dr Zoltan Maruža.- Da bi se stvorili uslovi za otvaranje ovog odeljenja, uložili smo u rekonstrukciju i dogradnju Mađarske građanske kasine, što je omogućilo da u Somboru predavanja drže najbolji profesori Medicinskog fakulteta iz Pečuja. U pripremi otvaranja studijskog programa za negovatelje u Somboru motivisalo nas je zadovoljavanje potreba Mađara sa obe strane granice, ali i ostalih građana.
M. Miljenović
Učitelji pa medicinari
Na ovdašnjem Pedagoškom fakultetu je u periodu od 1993-2006 postojala mogućnost obrazovanja učitelja na mađarskom jeziku, da bi se na tradicijama nekadašnje subotičke Pedagoške akademije u najsevernijem srpskom gradu otvorio Učiteljski fakultet, čime je u Somboru prestalo visokoškolsko obrazovanje na mađarskom. Svojevrsni „post“ je potrajao 13 godina, a novopečeni brucoši departmana pečujskog medicinskog fakulteta su istakli želju da nakon studija ostanu u domovini, ističući važnost predmeta koji će izučavati srpski jezik sa stručnom terminologijom, što će im u budućnosti olakšati rad u zdravstvenim ustanovama u Srbiji.