Šidu donacija iz Tokija
ŠID: Delegacija Japana posetila je u utorak Šid u nameri da sagleda opremljenost i potrebe ovdašnjeg Doma zdravlja i komunalnih preduzeća „Vodovod” i „Standard”,
a zatim je obišla sva tri sabirna centra za migrante. Oko 2.000 izbeglica sada u Šidu čeka na priliku da pređe granicu. Dobrodošlicu delegaciji Tokija u kojoj su bile predstavnice nevladine organizacije JEN, ministarstva inostranih poslova Japana i ambasade te zemlje u Beogradu i projekta POPOS, izrazio je predsednik opštine Šid Predrag Vuković:
- Naša dva naroda su zbližena razumevanjem, tolerancijom a iznad svega poštovanjem ljudske ličnosti. Mi smo zahvalni japanskoj vladi na donaciji vozila za službu Hitne pomoći našeg Doma zdravlja, cisterne za pitku vodu koja ide JKP „Vodovodu”, i kamiona za smeće JKP „Standardu”. Ukupna vrednost donacije, koja će se realizovati do 6. novembra, je 190.000 evra bez PDV-a, a za nas je posebno važno iskazano razumevanje za to u kakvoj se situaciji našla naša opština povodom migrantske krize – rekao je Vuković.
On je podsetio da je kroz šidsku opštinu prošlo 750.000 migranata, a da ih je danas tu 2.000 i da „ti ljudi nikom ne pripadaju, dok se čeka da Evropa ukaže kojim putem ići dalje”.
Direktor Doma zdravlja i koordinator za izbeglička pitanja dr Krsto Kureš ukazao je da ova ustanova pokriva kompletnu primarnu zaštitu svih stanovnika opštine, u gradu i 18 naseljenih mesta u kojima su smeštene ambulante. Tu spada lečenje odraslih, kućno lečenje i nega, lečenje žena i dece školskog uzrasta. Ove delatnosti obavlja 45 lekara i pet farmaceuta. Izabrani lekari, njih 27 lekara obavili su 240.000 pregleda, a sanitarna vozila prešla su za godinu dana 260.000 kilometara.
- Povodom migrantske krize Dom zdravlja bio je 24 sata dnevno na dežurstvu, s jednim sanitarnim vozilom, lekarom, tehničarom i vozačem. Obavljeno je 75.974 pregleda i intervencija koje su bile potrebne migrantima. Sa nama su dežurali i lekari bez granica i drugi lekari. Radili smo organizovano svi zajedno. U avgustu smo dobili sanitarno vozilo od vlade Japana, na čemu smo zahvalni. Među izbeglicama su bile i trudnice koje smo radi porođaja vozili u Sremsku Mitrovicu, a neophodno nam je i vozilo za prevoz na dijalizu.
Direktorka JKP „Standard” Slavica Sremac je saopštila podatke o opremljenosti preduzeća koje sada ima četiri kamiona za sakupljanje i prevoz otpada. U vreme intenzivnog prolaska migranata prošle godine, dnevno su odvozili po 10 tona otpada sa migrantske rute. Preduzeću je potrebna i cisterna za čišćenje septičkih jama i dezinfekciona sredstva, jer nemaju sva prihvatilišta za migrante kanalizaciju.
Direktor „Vodovoda” Marko Bajić upoznao je delegaciju Japana sa sistemom ovdašnjeg vodovoda, kvalitetom i načinom hlorisanja vode:
- Migrantska kriza dala je nove zadatke našem preduzeću. U nekim od tri prihvatna centra menjali smo instalaciju vodovodne mreže, tako da sva tri centra imaju vodu i kanalizacionu mrežu. Problem nam je i naš bunar na Principovcu koji je davno bušen, dok je postojala bivša država, pa je sada na teritoriji Republike Hrvatske. Zato bi trebalo izbušiti novi bunar sa naše strane granice. Kada se desi neki ozbiljniji kvar ili pucanje cevi šem stanju pa kada se desi neki ozbiljniji kvar kada vode nema stanovnici ostaju bez vode dok se ne otkloni, zato će nam poslužiti cisterna za prevoz pitke vode. Na kraju delegacija Tokija istakla je da je njihov POPOS projekat vezan za izbegličku krizu uspeo u potpunosti u opštini Šid, jer sva vozila koja su kupljena odlaze u prave ruke.
D. Savičin