Sejšelske ptice sletele kraj Tise
BEČEJ: Atraktivna izložba fotografija „Ptice Sejšela“ autora Vuka Labana postavljena je u maloj izložbenoj sali Gradskog muzeja Bečej.
To je prvi korak, kako je rekla viši kustos arheolog Branislava Mikić Antonić, u ostvarenju zajedničkih planova Muzeja i Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
- Zahvaljujući tinejdžerskoj energiji autora Vuka Labana, bečejska izložba je nešto drugačija od izdanja prikazanog u Novom Sadu. Bez obzira na svoje godine, on je vrlo komunikativan, kreativan i povrh svega, dobar animator. Karakteristično za ovu izložbu je to što smo nekim pticama smišljali imena. Naime, postoji stručni latinski naziv, postoji i engleski, ali ne i srpski, pa smo se bavili „krštenjem“ nekih ptica. Nije to bio lak posao, ali smo se trudili da pronađemo adekvatno ime za svaku pticu – kaže predsednik pomenutog Društva Milan Ružić.
Na Sejšelima, arhipelagu sa 115 ostrva u Indijskom okeanu, je pravi primer organizovane zaštite prirode. Ne može se ući u mnoge prostore, ako nije u pitanju naučno-stručna ekspedicija. Uništenja prirode nema. Turisti najčešće posećuju glavno ostrvo Mahe, a onda se prave ture po ostrvima koja su nacionalni parkovi.
- Dolaskom, primera radi, na Ptičije ostrvo dobija se uputstvo o ponašanju, da se ne uruši prirodna ravnoteža. Turisti uveče ne pale svetlo na verandi, kako ne bi uznemiravali kornjače koje dolaze da polažu jaja. Ostrvo je, inače, dugo dva i široko jedan kilometar, a na njemu živi oko 2,5 miliona ptica, odnosno, 254 vrste. Na bečejskoj izložbi je na oko 70 fotografija predstavljeno 40 vrsta ptica, koliko sam uspeo da fotografišem – priča autor izložbe Vuko Laban.
Naš sagovornik nije profesionalni ornitolog, ali je od detinjstva ljubitelj ptica i fotografije, pa spaja te dve ljubavi kad god može. Kao dečak posmatrao ptice u šumama i mrtvajama oko Sente. Nije postao ornitolog već ekspert za satelitsku komunikaciju, što mu je omogućilo da putuje po svetu, a slobodno vreme je koristio da fotografiše.
- Sada sam poslom na Islandu, pa ću prirediti novu seriju fotografija i neće biti iznenađenje ako se u dogledno vreme opet sretnemo s izložbom „Ptice Islanda i Sejšela“ - najavljuje Laban novi izazov.
Na otvaranju izložbe koja se može pogledati do kraja avgusta, Vuko Laban je govorio o retkim endemskim vrstama ptica. Pomenuo je sejšelskog plavog goluba, koji je stanovnik samo pomenutih ostrva u Indijskom okeanu, ukazao na neke vrste ptica koje imaju istu boju kao cvet biljke, pa ih je teško razlikovati, samim tim i fotografijom ovekovečiti...
- Moram vam pomenuti pticu krabojed, koja je dobila ime po tome što jede krabe. Ne bi tu ništa čudno bilo, ali ona ne polaže jaja u gnezdo, već bira vodu pogodne toplote i tu ih ostavlja. Ne leži na jajima, već kada se pile ptice izlegne, čuje pijukanje i tada počne da ga hrani čitavih šest meseci. To je krajnje neobično, ali mladunče do tada nema dovoljno jak kljun da bi moglo da razbije ljušturu krabe i samo se hrani, izdvojio je priču o krabojedu Vuko Laban.
V. Jankov